היתומים שרים: "המוות לא יעצור אותנו"

350 ילדים שאיבדו את יקיריהם בפיגועי הטרור, המלחמות והמבצעים הצבאיים, השתתפו במחנה קיץ מיוחד של עמותת ''משפחה אחת''.

אלירן אהרון , כ"ט בתמוז תשע"ח

ילדי ''משפחת אחת''
ילדי ''משפחת אחת''
צילום: גלית אשל

350 ילדים שאיבדו את יקיריהם בפיגועי הטרור, המלחמות והמבצעים הצבאיים ב-15 השנים האחרונות, השתתפו במחנה קיץ מיוחד בצפון הארץ.

המחנה, שנמשך שישה ימים, הוא פרי יוזמה של עמותת "משפחה אחת" המסייעת למשפחות השכולות ונפגעי טרור.

בסיומו של המחנה, לצד הופעה של נצ'י נצ', הופיעו שניים ממשתתפי המחנה, עידו בן דוד ונעם ברק כהן, שכתבו והלחינו שיר מיוחד המשקף את הקושי הגדול, את רגעי האור והשמחה למרות השכול ואת התמיכה הנפשית שהם שואבים ממפגש עם חברים שחוו כמוהם את השכול.

עידו איבד את אביו באסון בכפר גלעדי במלחמת לבנון השנייה ואביו של נעם נרצח בפיגוע ירי ליד גבעת זאב בשנת 200​0.

מילות השיר, אשר נכתבו במשותף על ידי נועם ועידו והולחנו על ידם, פותחות דווקא בקשיים. ״לכל אחד לפעמים, יש רגעים של קושי. אני יכול להרגיש, רגעים של שוני. אבל אם אני לא לבד, אז אני לא שוקע. כשאתה לצידי, אז אני יודע ש..; גם אם המוות ינסה לעצור אותנו, לא נפסיק לשיר את השיר שלנו, אתה פה בשבילי ואני פה בשבילך... ויום יבוא ונצא לעולם של פחד, אבל בלב אנחנו תמיד ביחד, כולנו משפחה אחת. משפחה אחת...״.

עוד נאמר בשיר, ״בפנים מחייכות, גיליתי כאב ועומק. מעיניים בוכות, ניגבתי דמעות של אושר. מנגינה אחת, שאיתה אנצח. נותנת כוחות להמשיך, מחזיקה אותנו לנצח, ו...; גם אם המוות ינסה לעצור אותנו, לא נפסיק לשיר את השיר שלנו, אתה פה בשבילי ואני פה בשבילך... ויום יבוא ונצא לעולם של פחד, אבל בלב אנחנו תמיד ביחד, כולנו משפחה אחת. משפחה אחת...״.

שנטל בלזברג, מנכ"לית ארגון "משפחה אחת", סיפרה על החוויה שהובילה לכתיבת השיר. "כל שנה מחדש אנחנו מתכנסים כולנו ביחד, כאיש אחד בלב אחד, בתחילת החופש הגדול כדי להתעצם ולשמוח, לבכות ולחייך יחד. לכל אחד מהילדים שהגיעו לכאן יש בן משפחה שנרצח והותיר חלל ריק בחייו.

''בלי בן המשפחה שאיננו, החיים כבר לעולם לא יהיו אותם חיים, אבל בשבוע הזה התאחדנו כולנו ל'משפחה אחת' גדולה וחזקה שאומרת לעצמה ולעולם שלמרות הכל נמשיך לחיות ולשמוח”, הוסיפה בלזברג.