עמנואל ז'ופרה
עמנואל ז'ופרהצילום: יוני קמפינסקי

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, שוחח בימים האחרונים עם מספר חברי כנסת המעורבים בהליכי חקיקת חוק הלאום, רובם מהקואליציה, והביע בפניהם את ההתנגדות הנחרצת של האיחוד לחקיקה.

על פי הדיווח בחדשות 2, השגריר הפציר בהם להעניק תשומת לב מיוחדת לסעיף 7ב' בחוק הלאום המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד.

שגריר האיחוד אמר בשיחה עם אחד הח"כים, "החוק מרחיק את ישראל מהנורמות המקובלות במדינות הדמוקרטיות. החקיקה נודפת ריח גזעני, מפלה קבוצות ובמיוחד את ערביי ישראל ופוגעת בערכים שמדינת ישראל מנסה להקרין".

בעקבות הדיווח, ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו הורה לזמן את שגריר האיחוד לשיחת נזיפה במשרד החוץ.

מוקדם יותר הערב התייחס נתניהו לחוק הלאום, והביע תקווה שיאושר בכנסת בשבוע הבא. "ז'בוטינסקי דבק בערך בסיסי אחד, שמירת הייחוד הלאומי שלנו במולדתנו", אמר נתניהו בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי ז''ל.

"הוא לא האמין שנוכל לשמר את הייחוד הלאומי שלנו במקום אחר זולת מולדתנו, זה הבסיס לכל השאר. הוא אמר שעלינו לשמר את הייחוד הלאומי שלנו כאן, בארץ. העקרון הזה הוא גם מה שמנחה אותנו בהתוויית חוק הלאום, שאני מקווה להעבירו בקרוב בכנסת".

נתניהו הוסיף, "בדמוקרטיה הישראלית נמשיך להבטיח את זכויות הפרט והקבוצה, אלה ימשיכו להיות מובטחות, אבל זכויות יש גם לרוב, והרוב מכריע. הרוב המכריע בעם רוצה להבטיח את אופיה היהודי של מדינתנו לדורות. השילוב הזה של זכות הלאום וזכויות הפרט, השילוב הזה הוא המשמעות של המילים 'מדינה יהודית ודמוקרטית' וז'בוטינסקי ללא ספק האמין בעיקרון הזה".