אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

הרבה זוגות עיניים נצצו ביום שני שעבר, באולם שמחות צנוע במרכז הארץ. כל מי שנקלע למקום יכול היה לחוש בהתרגשות המיוחדת של באי החתונה.

נתוני הפתיחה של הסיפור הנוכחי הם בלתי שגרתיים. הכלה היא בת לאב ערבי ואם יהודייה, שהיא עצמה בת לאב ערבי ואם יהודייה.

מ' שהתגוררה עם הוריה בעיר מעורבת ולמדה בבית ספר ממלכתי שבו למדו יהודים לצד ערבים, יכולה הייתה להמשיך בדרך בה גדלה מאז שנולדה.

לבקשת חברה, אותה הכירה במקום העבודה, היא הסכימה ללכת איתה לסמינר של אחד מארגוני הקירוב. הכניסה לסמינר פתחה בפניה עולמות שלא היו מוכרים לה.

ערב לפני סיומו של הסמינר, פתחה את סגור לבה בפני אחת המרצות וגוללה באוזניה את סיפור חייה הקשה: ילדות בשכונה ערבית והצקות בלתי פוסקות מצד המשפחה הרחבה והשכנים שכינו אותה 'יהודייה', למרות הוותק הכפול שצברה המשפחה בסביבה הערבית.

זה היה השלב שבו "יד לאחים" נכנס לתמונה, לא לפני שמארגני הסמינר החליטו להפנות אל אנשי המקצוע את המשך הטיפול ביהודייה שניצבה על פרשת דרכים.

עובדת סוציאלית עתירת ניסיון מהצוות המקצועי של "יד לאחים" יצרה קשר עם מ' והציעה לה להיפגש. מ' נרתעה תחילה ואף סיפרה את הסיפור לאמה. האם ניסתה להניא תחילה את הבת מהצעד. אין סיכוי שיוכלו לעזור לך, אמרה לה בייאוש. אבל מ' החליטה להעניק לכך הזדמנות.

המפגש הוביל לסדרה של פגישות ושיחות נפש. מ' החלה ללמוד יהדות ברצינות כנה. ככל שהתקדמו הלימודים שלה היא התוודעה לאושר והעושר שמצפים לה בעם שלו היא שייכת. בהוראת הרבנים שנכנסו לתמונה, לנוכח כברת הדרך שעברה עליה מאז לידתה, עברה מ' תהליך השבה ליהדות בבית הדין ופתחה בחיים חדשים.

בשבוע שעבר, כאמור, ניצבה מ' תחת החופה לצד החתן, בעל תשובה, שבקול נרגש קידשה לנגד עיני הרב, העדים וצוות נבחר של פעילים, בני משפחת "יד לאחים", כדת משה וישראל.