למצולמות אין קשר לידיעה
למצולמות אין קשר לידיעהצילום: אנדי מקינטייר/TPS

אנו מברכות על ההחלטה להסיר את מסמך היוהל"ם המביש מהרשת הצה''לית. מסמך היוהל"ם הוא המסמך שקבע כי אין מהות נשית ואין מהות גברית ובשם הטשטוש המגדרי הביא לתוצאות הרות אסון.

לצערנו, בשנים האחרונות אנו עדים לניסוי חברתי מסוכן המתרחש בשורות צה"ל. גורמים קיצוניים מנסים להחדיר תפיסות מגדריות רדיקליות שנדחו בחברה האזרחית ולקדם אותן על חשבון בריאותן ורווחתן של החיילות המבקשות לתרום לעם ולמדינה, ועל חשבון התפקודיות והמוכנות הצבאית של צה"ל עצמו.

במסגרת הניסוי החברתי עודד הצבא בנות רבות להתנדב לשירות קרבי בתפקידים שפעמים רבות אינם מותאמים למהותה של האישה, לכישרונותיה וליכולות הפיזיות שלה.

מערך ההסברה של צה"ל עסק בטשטוש ראיות על פציעות ונזקים אחרים לנשים ולמערכת הצבאית, בעוד היוהל"ם, במקום לדאוג לאותן נשים, מתעסקת בקידום עמדות קיצוניות תוך התעלמות בוטה מהקריאות ומהמצוקות העולות מהשטח.

אנו קוראות לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט להשיב את התפקיד המקורי של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ולדאוג לתפקידים המביאים לידי ביטוי את הייחודיות והיתרונות שיש לנו כנשים.

אנו מאמינות כי לכל אישה המעוניינת לתרום לצבא ולמדינה ישנן יתרונות ויכולות הנובעים מעצם היותה אישה, ואין שום טעם בניסיון לטשטש ולשטח את ההבדלים בין המינים, מה שמוביל לנזק עצום ולהפסד בכל החזיתות.

הסרת מסמך היוהל"ם הוא צעד ראשון וחשוב בתהליך של חזרה להכרה בייחוד שלנו כנשים, אך אינו מספק כל עוד גורמים בצבא ומחוצה לו ימשיכו לפעול להשוואה עיוורת בין גברים לנשים בצה"ל.

אנו דורשות לקיים דיון מיידי בעניין הפקודות הבעייתיות הנוספות, כדוגמת סעיף 16 א' בחוק שירות הביטחון, שקובע שדין יוצא צבא אישה כדין יוצא צבא גבר.

הגיע הזמן להחזיר את המהות הנשית למערכת השיקולים ולא לנסות לדחוק ולדחות אותה, בצורה שבסופו של דבר חוזרת ופוגעת בצבא, במדינה ובנשים עצמן.