תיעוד נדיר
נפילת ניצנים ב-1948: "מתקיפים אותנו"

ארכיון צה"ל חושף סרט שצולם במהלך נפילת ניצנים בידי צבא מצרים, לצד תמלול שיחות של הלוחמים. "ניצנים מותקפת מהבוקר באש מרגמות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' באב תשע"ח

אזכרה ראשונה לחללי ניצנים
אזכרה ראשונה לחללי ניצנים
צילום: יהודה איזנשטרק, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (ראשון) סרט מצרי נדיר שצולם במהלך נפילת ניצנים במלחמת העצמאות בשנת 1947.

הסרט צולם על-ידי צלם מהצבא המצרי בזמן נפילת הישוב ניצנים. בתחילת הסרט ניתן לראות את הישוב ובו מבנים פגועים והרוסים כתוצאה מהקרבות ואת העמדות ותעלות הקשר שהיו בשימוש הצבא הישראלי.

במהלך הסרט רואים קצינים וחיילים מצרים מצדיעים לדגל מצרי וחיילי תזמורת עם חצוצרות למרגלותיו. עוד ניתן לראות פצוע יהודי מועבר לקבלת טיפול רפואי בחסות הסהר האדום.

בסוף הסרט רואים את שבויות ניצנים עומדות בשורה ומלוות על ידי חיילים מצרים לתוך מבנה משטרה ושני חיילים מסתערבים שנתפסו על ידי המצרים מובלים ומשוחחים עם קצין מצרי.

בנוסף, ארכיון צה"ל מפרסם מסמכים ובהם תמלול השיחות הטלפוניות של הלוחמים בניצנים בזמן הקרבות. בשיחות אשר התקיימו ב-20 באפריל 1948 ניתן לקרוא על המצוקה בה היו תושבי ולוחמי ניצנים במהלך הקרבות.

בשעה 11:30 מתקבלת שיחה לגדוד 53 של חטיבת גבעתי, מגדוד 52, ובה נאמר: "ניצנים מותקפת מהבוקר באש מרגמות ומכונות. אין קשר איתכם".

קבר אחים
צילום: יהודה איזנשטרק, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

בשיחה שהתקיימה כרבע שעה לאחר מכן (11:45) אומרים הלוחמים בדרך גל-און לחיילי גדוד 53 כי "מוסרים מניצנים מתקיפים אותנו מאז הבוקר באש חזקה... פגזי מרגמות התפוצצו במרכז המחנה".

בשעה 15:00 מתקבלת שיחה מניצנים למפקד גדוד 53 של חטיבת גבעתי ובה מתקבלת אזהרה "האויב מתחפר בעמדות צפונה למחנה. יש לשער שהם מתכוונים להישאר בלילה". באחת השיחות מבקשים בניצנים "זה 7 שעות שהתקפת האש עלינו אינה פוסקת. שלחו תחמושת ונשק".

ארכיון צה''ל מפרסם גם את רשימת מצבת הנשק של תושבי ניצנים מה-15 באפריל 1948, היום בו החלו המצרים את המערכה בניצנים. הרשימה אשר חתומה בידי ראש שירותי הנדסת חימוש, הייתה דלה בכמות הנשק וחלשה בכוח האש וכללה בין היתר רק מרגמה אחת- מסוג "2, מקלע רקם אחד, 90 פגזים מסוג "2, 6 תמת"ים ו-19 רובים מסוגים שונים.

צילום: יהודה איזנשטרק, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

מסמכים נוספים שמתפרסמים הם מסמכי רשימות משלוח הנשק אשר יצא לדרך אך מעולם לא הגיע לניצנים. המשלוח המיועד ללוחמי חטיבת גבעתי ולתושבי ניצנים מקבל אישור במחלקת החימוש של המטכ"ל על מסירתו ו"יוצא לדרך" אך שרשרת תקלות וחוסר יכולת לארגן יחידה אשר תספיק עוד באותו הלילה להעביר ברגל את הציוד, גרמה למשלוח להתעכב במטה חטיבת גבעתי בתאריך ה-6.6.48, יום לפני נפילתה של ניצנים.

המשלוח כלל בין היתר: פיאט- נשק נגד טנקים, פגזי פיאט, חומרי נפץ ורובים מסוגים שונים.טוען....

צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון