נסללה הדרך לחקיקת חוק הלאום

הסעיף שעורר את המחלוקת ינוסח כך: "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה".

ערוץ 7 , ג' באב תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום מגעים אינטנסיביים שהתנהלו בשעות האחרונות בין ראש הממשלה נתניהו לשר החינוך בנט הושגה הסכמה בנושא נוסח סעיף ההתיישבות היהודית בחוק הלאום.

על פי הנוסח המתוקן, אשר הוצע על ידי בנט, סעיף 7 שעמד בלב המחלוקת ינוסח באופן הבא, "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה".

לטענת גורמים המעורים בנושא, נוסח זה מוסכם על הגורמים המשפטיים ומקובל הן על מפלגת הבית היהודי והן על הליכוד. הנוסח המתוקן יובא לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום מחר (שני) טרם הצבעה במליאת הכנסת.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הגיבה בזעם על ההסכמה שהושגה בין בנט לנתניהו בנוגע לחוק הלאום. "כך נראית ההתנהלות של כל הממשלה הזו, ממשלה שנשלטת על ידי בנט וסמוטריץ'. חוק לא דמוקרטי, שדיוניו התנהלו בצורה לא דמוקרטית. זה יהיה חוק הלאום הראשון שמביא להרס ולפילוג במקום לחיבור והגנה", אמרה רוזין.

הבוקר תקף ח"כ בצלאל סמוטריץ' את ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה בעקבות הכוונה לגבש נוסח חדש ומרוכך לסעיף ההתיישבות בחוק הלאום. "מי שלא יודע להגן על היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית באופן מעשי שיחזיר את המפתחות וילך הביתה. הניסיונות של נתניהו ומנדנבליט לסרס את חוק יסוד הלאום ולרוקן אותו מתוכן מעשי הן התקפלות אחת יותר מידי", אמר סמוטריץ'.

לדבריו, "הציונות התבססה מאז ומעולם על הקמת התיישבות יהודית בכל מרחבי ארץ ישראל מתוך הכרה בעובדת היסוד ולפיה במקום בו עוברת המחרשה עובר הביטחון ועוברת הריבונות. חוק יסוד הלאום נועד לתקן את העיוות שיצר בג"ץ בעזרת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו והפך את הציונות לשטח המת של המדינה והמדיניות".

"נתניהו התקפל במסתננים, התקפל מול טרור העפיפונים, ועכשיו מקפל אותנו גם בחוק הלאום ומתכחש לערכי הציונות הבסיסיים ביותר", טען סמוטריץ', "מי שלא מסוגל בשנת 2018 להוציא מפיו את המילים יהוד הנגב והגליל איבד את זה. נתניהו מוותר על יהוד הנגב והגליל ונכנע לשמאל".