כך הגיע המוסד אל תוכנית הגרעין

הניו יורק טיימס מפרסם פרטים חדשים על המבצע הסודי: עשרות סוכנים חדרו למחסן תמים לכאורה, שהכיל את החומר המסווג ביותר של איראן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' באב תשע"ח

כך הגיע המוסד אל תוכנית הגרעין-ערוץ 7
הארכיון הגרעיני של איראן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

שש שעות וחצי, זה היה אורך המבצע המיוחד שבו השיגה ישראל את המסמכים הסודיים של תוכנית הגרעין האיראנית והעבירה אותם בשלמותם מטהרן לתל אביב.

זמן לא רב אחר כך הם הוצגו במסיבת עיתונאים רשמית על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פרטים חדשים על המבצע מתפרסמים הערב (ראשון) בעיתון ניו יורק טיימס. העיתונאי הישראלי רונן ברגמן חושף יחד עם עמיתו דיוויד סנגר, כיצד התנהל המבצע של המוסד שהביא לתפיסת המסמכים, שהיו ממוקמים בכספות ממוגנות, במחסן מסחרי שכמוהו יש רבים, באחד מאזורי הבירה האיראנית.

מהדיווח עולה כי המבצע התרחש בליל ה-31 בינואר, אז הגיעה קבוצה של סוכני מוסד מצויידת במכשירי ריתוך כדי לטפל בלמעלה מ-30 כספות, טרם יעלה השחר וייערכו חילופי המשמרות של השומרים האיראניים ששמרו על המחסן התמים לכאורה.

הסוכנים ידעו בדיוק לאן לגשת ומה לקחת. חומר בהיקף של טון וחצי - 50 אלף עמודים וקרוב ל-170 תקליטורים שהכילו מידע יקר ערך שהאיראנים לא חלמו שידלוף מבין האצבעות שלהם.

מאז ממשלת ישראל הציגה את המסמכים למנהיגים רבים בעולם, בניסיון להוכיח שאיראן מעולם לא זנחה את תוכניתה הגרעינית. מספר מצומצם של עיתונאים בכירים זכו גם הם לצפות בחומר.

המסמכים אישרו כי חרף העובדה שאיראן טוענת שהיא מעשירה אורניום לצורכי שלום בלבד, היא פועלת במקביל להשגת כל היכולות לפרוץ לפיתוח נשק גרעיני בזמן קצר.

על פי הפרסום, המחסן המדובר שבו הוסתרו החומרים המרשיעים, הוא תולדה של הסכם הגרעין. כיוון שכל האתרים היו נתונים כביכול לפיקוח, נלקחו כל המסמכים למחסן שלא היה לו שום קשר לצבא איראן או לממשל וכך איש לא חשד שהמסמכים נמצאים שם.

עם זאת, במוסד ידעו בדיוק לאן הועברו המסמכים ומה בדיוק - באופן המפורט ביותר - מסתתר בכספות הללו. ברגמן וסנגר מדווחים שהמוסד תיכנן את המבצע במשך למעלה משנה ובניגוד למבצעים אחרים בהם החומר מצולם או מועתק, היתה אמירה בכך שהוא יילקח מהמחסן ויובא לישראל, כדי להוכיח לאיראנים שידו הארוכה של המוסד מגיעה גם אליהם.

שני העיתונאים מעריכים שלמוסד היה סוכן פנימי לאורך כל הדרך. הם מודים כי אין להם מידע כיצד כמות הענק של החומר הצליחה להגיע לישראל וכיצד נמלטו ונעלמו עשרות סוכנים ישראלים בלי שהאיראנים הצליחו בכלל להבין את גודל הבעיה שלהם.