שחקני צרפת חוגגים את הניצחון, הערב
שחקני צרפת חוגגים את הניצחון, הערב צילום: REUTERS/Carl Recine

מונדיאל 2018 ייזכר כטורניר הכדורגל הטוב מכולם. זה לא רק ההדחות המפתיעות של נבחרות חזקות כמו גרמניה, ספרד, ארגנטינה וברזיל. זה גם לא השימוש הראשוני וההיסטורי ב-VAR, מצלמות הטלוויזיה שפסקו מספר שיא של בעיטות עונשין מ-11 מטרים. זה בגלל היותו של הטורניר שהסתיים הערב (ראשון) עם זכייתה של נבחרת צרפת בפעם השניה בתולדותיה בגביע העולם, טורניר היסטורי גדוש בשיאים. הנה הם כולם לפניכם:

נתחיל עם המספרים של האלופה הטריה, נבחרת צרפת. זו אמנם זכתה בפעם השניה בתולדותיה בגביע היוקרתי, ומצטרפת אל ברזיל, גרמניה, איטליה, ארגנטינה ואורוגוואי, להן יש שני גביעי עולם לפחות, אך זו בניגוד לחברותיה המכובדות סיפקה מספר שיאים היסטוריים במהלך משחק הגמר הערב ובכל הטורניר כולו.

מאמנה דידייה דשאן הפך למאמן השלישי אי פעם שמניף את גביע העולם הן כמאמן והן כשחקן, אחרי מריו זגאלו ופרנץ בקנבאואר.

כוכבה הצעיר, קיליאן אמבפה הוא השחקן הצעיר ביותר שכובש בגמר מונדיאל מאז פלה ב-1958 והשני הכי צעיר אי פעם. אמבפה ופלה והם השניים היחידים שמצאו את הרשת במשחק השיא לפני גיל 20.

בכלל, זהו הגמר עם הכי הרבה שערים מאז 1966, אז ניצחה נבחרת אנגליה את מערב גרמניה בהארכה בתוצאה דומה - 2:4, כשב-90 דקות, זה הגמר הכי פורה מאז 1958 אז ניצחה 2:5 ברזיל את שבדיה. למעשה, דרכם של הצרפתים לזכיה בגביע היוקרתי הגיעה לאחר שזו כבשה יותר שערים בגמר מאשר כל נבחרת שהייתה בו מאז 1970, אז ברזיל ניצחה 1:4 את איטליה.

בעוד מריו מנדז'וקיץ' הקרואטי האומלל כבש את השער העצמי הראשון אי פעם בגמר מונדיאל, הפנדל המוצלח של אנטואן גריזמן שהיה הבעיטה הראשונה של נבחרת צרפת לשער בגמר היה היסטורי גם הוא כשזה לראשון בהיסטוריה שבועט פנדל הן בגמר יורו, בעיטה אותה החטיא ב-2016 בהפסד לפורטוגל, והן בגמר המונדיאל.

ואם כבר מנדז'וקיץ'. אז כדאי שתדעו ששערו העצמי שהובקע בדקה ה-18 היה השער העצמי ה-12 בטורניר. בכך נשבר שיא בן 20 שנים של שישה שערים עצמיים בטורניר גביע העולם, גם אז צרפת הייתה הזוכה - ב-1998.

עד כמה הגיע לצרפת לזכות בטורניר? צרפת הייתה בפיגור רק במשך תשע דקות ו-12 שניות לאורך הטורניר כולו. אגב, בתשעה מעשרת הגמרים האחרונים ניצחה הקבוצה שכבשה ראשונה. היחידה שלא עשתה זאת הייתה אותה צרפת, שהובילה בגמר 2006 והפסידה בפנדלים לאיטליה. לא רק זאת אלא שצרפת היא הראשונה שכבשה יותר משני שערים בגמר מונדיאל מאז צרפת ב-1998. טיפ של אלופים.

ובכל זאת, צרפת היא גם זו שקטעה את רצף הכיבושים האדיר של המונדיאל כשב-37 משחקים רצופים מתחילת הטורניר נכבש לפחות שער אחד עד ל-0:0 הראשון, בין צרפת לדנמרק וגם בסופו של דבר זה היה הגמר השני מתוך שמונת האחרונים בו שתי הנבחרות מצאו את הרשת.

תואר מלכות השערים הולך דווקא לזו שסיימה במקום הרביעי את הטורניר היוקרתי, זו ששוב כשלה ברגע האמת, הלא היא הלוזרית הנצחית נבחרת אנגליה כשכוכבה הקפטן הארי קיין סיים את הטורניר עם שישה שערים. בכך הפך קיין לאנגלי הראשון שעושה זאת מאז 1986, אז זכה בתואר מלך השערים גארי ליניקר גם כן עם שישה שערים.

16 שחקנים חולקים את תואר מלך הבישולים - כולם בישלו פעמיים.

עד כמה הטורניר היה יוצא דופן יעידו כמות השערים שנכבשו שעומדים על 169. רק שניים פחות מהשיא שעומד על 171 ונקבע ב-2014.

בזכות השימוש במצלמות ה-VAR ולא רק, 29 פנדלים נשרקו, 22 מהם הפכו לשערים. הכי הרבה אי פעם במונדיאלים.

גם בכל הקשור להגינות ושיפוט נרשמה היסטוריה כשמדובר במונדיאל בו נשלפו הכי מעט אדומים מאז מונדיאל 1978 - 4. ב-1978 נשלפו 3 בלבד.

בלגיה אמנם הודחה בשלב חצי הגמר על ידי האלופה הצרפתית, אך גם היא מסיימת את הטורניר עם תואר יוקרתי כשכבשה הכי הרבה שערים - 16. 12 נבחרות כבשו יחד הכי מעט - 2 שערים בלבד. אגב, פנמה מנגד ספגה הכי הרבה שערים - 11.

הנתון המפתיע של הטורניר מגיעה מנבחרת איראן, כשיחד עם דנמרק ופרו ספגו הכי פחות שערים - 2.

שלושה משחקים ייזכרו לדיראון עולם בטורניר היוקרתי, כשבהם נכבשו 7 שערים - הכי הרבה בטורניר. על אחת מהם אחראית האלופה הצרפתית שניצחה בשלב שמינית הגמר את נבחרת ארגנטינה בתום משחק מטורף בתוצאה 4:3. בלגיה שגברה על טוניסיה 2:5 ואנגליה שהביסה את פנמה 1:6, שותפות לשיא.

בעוד הכובש הכי צעיר היה כוכבה של האלופה קיליאן אמבפה, בן ה-19 ו-183 ימים, הכובש הכי מבוגר היה פליפה באלוי בן ה-37 ו-120 ימים, שחקנה של נבחרת פנמה הקטנה. אגב פנמה, יחד עם מצרים אלו שתי הנבחרות היחידות שלא הצליחו להשיג נקודה אחת בטורניר.

עבור הנבחרות הדרום-אמריקאיות, יהיה זה טורניר אותו הן ירצו לשכוח כשלראשונה מאז 1974, ארבע נבחרות דרום אמריקאיות לא הצליחו לנצח במחזור הפתיחה. היחידה שניצחה: אורוגוואי.

גם הנבחרות האפריקאיות ירצו לשכוח את הטורניר שהסתיים הערב, כשלראשונה מאז 2006, ארבע נבחרות אפריקאיות הפסידו את משחקי הפתיחה שלהן.

ובכל זאת, עבור יבשת אסיה המונדיאל ייזכר כהצלחה גדולה כשאחרי 18 ניסיונות, ניצחה נבחרת אסייתית נבחרת דרום אמריקאית - כשיפן המפתיעה ומרעננת גברה בתוצאה 1:2על קולומביה. עד המשחק ההוא, המאזן עמד על 14 ניצחונות לנציגות דרום אמריקה ושלוש תוצאות תיקו.

10 צמדים, שני שלושערים וכרטיס אדום שהגיע רק אחרי 15 משחקים ייזכרו גם הם בדפי ההיסטוריה של הטורניר הטוב ביותר שהתקיים במסגרת גביע העולם בכדורגל, בו 54 מ-60 הנבחרות שניצחו את משחק הפתיחה שלהן עלו לשלב הבא, מאז שהמונדיאל עבר לפורמט של 32 משתתפות. נתראה בעוד ארבע שנים בקטאר.