בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' צילום: הלל מאיר/TPS

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מודאג מהמתכונת המרוככת ההולכת ומתגבשת של חוק הלאום.

"יש בחוק הזה יתרונות הצהרתיים שמעגנים את האופי היהודי של מדינת ישראל, אבל צריך לזכור שהיתרונות האלה הם בערבון מוגבל. בסופו של דבר, הדגל וההמנון והסמל והשפה הם דברים שהיו גם עד היום", מסביר סמוטריץ' בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "נכון שהחוק הזה יוכל להיות כלי טוב בידי שופטים שירצו לעשות שינוי ולהחזיר את הגלגל לאחור בהקשר של המהפכה החוקתית של אהרון ברק. אבל החוק הזה מלווה בהרבה חששות מפני שהאופי הלאומי היהודי הזה עוגן בצורה חילונית לאומית כמעט, בלי שום אזכור ליהדות, אפילו לא כמו שיש במגילת העצמאות צור ישראל וחזון הנביאים. שופטים פחות טובים יכולים לעשות שימוש בזה כדי לרוקן את התוכן היהודי כפי שאנחנו מתכוונים אליו. בסוף כל חוק יסוד הוא כלי לבג"ץ שיכול לפרש מה שהוא רוצה למטרותיו. אנחנו נותנים כלי לבג"ץ להמשיך לבקר את החקיקה של הכנסת והממשל".

סמוטריץ' יתמוך בסופו של דבר בחוק כחבר קואליציה, אבל הוא יעשה זאת בתחושה קשה מאוד. "אנחנו דרשנו סעיף 7 עם שיניים, סעיף מעשי שיכול לייהד את הנגב והגליל ולפתח התיישבות יהודית. אמרנו שאם יש תועלת מעשית זה שווה. אבל הסעיף הזה עוקר לחלוטין על פי דרישה של היועץ המשפטי והנשיא והקמפיין השמאלני וכעת אין לחוק הזה שום השלכות מעשיות. אני בדילמה גדולה. אני נוטה לתמוך, לא כי החוק טוב, אלא הוא סוג של פלטפורמה להעביר אותו כמות שהוא ובהסכם הקואליציוני הבא לדרוש לתקן את סעיף 7 כדי שיהיה ברור שיש לו שיניים".

חבר הכנסת מביע אכזבה קשה מהקמפיין שהתנהל נגד החוק. "יש כאן אתגר ציוני, כי היום יש רוב ערבי בגליל. אתה מוציא מכרז בעפולה ורק ערבים זוכים בו. אם אני רוצה לעודד יהודים בשכר דירה ליהודים בלבד לגליל, אני צריך שהחוק יתיר לי לעשות את זה. אין לי עניין לעודד עוד ערבים לבוא לגליל. אני רוצה לעשות בגליל מחיר למשתכן ליהודים בלבד וזה לא יקרה לפי הנוסח המדובר. זה עצוב מאוד. התנהל כאן קמפיין טהרני צבוע, של אנשים שמתקשים להסתכל במראה ולהגיד שאנחנו חיים במדינה יהודית וזו לא רק סיסמא אלא אמירה עם משמעות".