עד כאן: להקפיא את פעילות TIPH בחברון

ארגון עד כאן הגיש תלונות נגד פעיל ארגון TIPH שתקף ילד בן עשר ליועמ"ש איו"ש בבקשה להקפיא את פעילות הארגון עד לבירור מלא

ערוץ 7 , ד' באב תשע"ח

אנשי ארגון TIPH בחברון. ארכיון
אנשי ארגון TIPH בחברון. ארכיון
Reuters

ארגון 'עד כאן' הגיש מכתבי תלונה ליועץ המשפטי ליהודה ושומרון אל"מ אייל טולדנו ולסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי נגד היועץ המשפטי של ארגון TIPH, בגין תקיפת ילד בן עשר.

במכתבים ביקש הארגון מיועמ"ש איו"ש לבדוק האם סייעו אנשי שוברים שתיקה לתוקף, להורות על צו איסור יציאתו מהארץ ולהקפיא את פעילות TIPH, ומחוטובלי לבטל את חסינותו הדיפלומטית של תוקף על מנת להעמידו לדין.

ביום חמישי האחרון, פורסם תיעוד של משתתף סיור 'שוברים שתיקה' בחברון, כשהוא סוטר בחוזקה לילד בן עשר תושב המקום. התוקף הינו היועץ המשפטי של ארגון TIPH, ארגון בינלאומי השוהה בחברון, שמטרתו לתרום לתחושת הביטחון של הפלסטינים בעיר ולשמור על זכויותיהם.

על פעילי הארגון נאסר להיכנס לתחומי הישוב היהודי בחברון, עקב מקרים חמורים קודמים הקשורים בפעילותם. חרף האיסור, תועד הפעיל משתתף בסיור שהתקיים בשטח היישוב היהודי בחברון, במהלכו תקף את הילד. למרות זאת, שחררה המשטרה את התוקף עקב חסינותו הדיפלומטית, והוא נמלט לחו"ל.

ארגון 'עד כאן' פנה במכתב לאל"מ אייל טולדנו יועמ"ש איו"ש, בו נדרש היועמ"ש "לבדוק האם אנשי הארגון (TIPH) התלוו לסיורי 'שוברים שתיקה' בפעמים נוספות, להקפיא את פעילות הארגון עד לבירור המלא ולנקוט בהטלת סנקציות מתאימות בגין התקיפה המתועדת ובגין מקרים נוספים של הונאת גורמי הביטחון, אם ימצאו כאלו".

עוד נאמר במכתב, "בתגובת 'שוברים שתיקה' לפרסום התקיפה נטען כי התוקף נרשם לסיור באינטרנט, ואי לכך בארגון לא היו מודעים לזהותו". ארגון עד כאן קרא ליועמ"ש לבדוק את נכונות הדברים, נוכח מעמדו הבכיר של התוקף כיועץ המשפטי של ארגון TIPH. בנוסף, ביקש הארגון מהיועמ"ש לבדוק האם סייעו 'שוברים שתיקה' לתוקף להיכנס שלא כחוק לשטחי היישוב היהודי בחברון, להורות על צו איסור יציאתו מהארץ ולהעמידו לדין בגין תקיפת הילד.

בנוסף, שלח הארגון מכתב גם לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, בו נטען, "שחרורו של התוקף זמן קצר לאחר שביצע עבירה פלילית חמורה כנגד ילד כבן עשר איננה מתקבלת על הדעת".

במכתב קרא הארגון לסגנית השר "לפעול בהתאם לסמכותך, ולהורות על ביטול חסינותו הדיפלומטית של התוקף, על מנת שתתאפשר העמדתו לדין בהקדם".

גלעד אך מנכ"ל 'עד כאן' מסר "ארגונים אנרכיסטיים, בהם 'שוברים שתיקה', מגיעים באופן קבוע לאזורים ביהודה ושומרון בכלל ולחברון בפרט, מתסיסים את השטח ופוגעים במתיישבים ובחיילי צה"ל. הפעם תועד משתתף בסיור של 'שוברים שתיקה' בחברון כשהוא תוקף ילד יהודי, ולמפרע התברר כי מדובר בפעיל בכיר בארגון ה-TIPH. חבירת 'שוברים שתיקה' ל-TIPH והכנסת פעיליו בניגוד לחוק לשכונות היהודיות בחברון תוך הסתרת זהותם, מעלה צורך דחוף בבירור."

"אנו קוראים לכל הגורמים לבחון לעומק את פעילותם הבלתי חוקית הן של ארגון 'שוברים שתיקה' והן של ארגון TIPH, לפעול כנגד הארגונים הרודפים את ישראל בהקדם ולמנוע את המשך הפרות החוק על ידם ביהודה ושומרון", הוסיף אך.