ולדימיר פוטין:
טראמפ דיבר על שמירת ביטחון ישראל

נשיא רוסיה סיפר כי במפגש בין שני המנהיגים העלה נשיא ארה"ב מספר פעמים את נושא חשיבות השמירה על ביטחון ישראל.

גיא כהן , ד' באב תשע"ח

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשאו הצהרות הערב (שני) בתום פגישת הפסגה שקיימו בהלסינקי.

פוטין סיפר כי הנשיא האמריקני העלה בשיחות מספר פעמים את סוגיית השמירה על הגבולות בין סוריה וישראל. "טראמפ הדגיש במיוחד את הסוגיות הקשורות בביטחון ישראל", אמר פוטין.

לדבריו, בשלו התנאים לשיתוף פעולה נרחב בין ארצו לבין ארה"ב בסוריה במטרה להביא לרגיעה ולסיום מלחמת האזרחים במדינה.

הוא התייחס למחלוקות שהיו בין הצדדים והוסיף כי "העימות האידאולוגי עם ארה"ב הפך מבחינתנו לנחלת העבר".

נשיא ארה"ב אמר מצידו לעיתונאים כי "לעבוד עם ישראל זה דבר נהדר וזה משהו שאנחנו ורוסיה מאוד מעוניינים בו". עוד אמר שהיחסים עם רוסיה מעולם לא היו כל כך גרועים – אך כל זה השתנה בפגישתו עם פוטין.

טראמפ הסביר כי "המשבר בסוריה סבוך. שיתוף פעולה בין המדינות שלנו יכול להציל מאות אלפי חיים. לא נרשה לאיראן ליהנות מתוצאות המלחמה שלנו בדאע"ש – שכבר כמעט חוסלה. הסכמנו שנציגים שלנו מהמועצות לביטחון לאומי ייפגשו ביניהן. המפגש היום הוא תחילתו של תהליך ארוך יותר. הציפיות שלנו מבוססות בריאליזם, רצון בידידות ובשלום – ואני סבור שאני מדבר גם בשם רוסיה בעניין זה".

"המחלוקות בין שתי המדינות שלנו ידועות והנשיא פוטין ואנוכי דנו בהן באריכות היום", אמר טראמפ. "אפילו בזמן המתיחויות של המלחמה הקרה, כשהעולם נראה שונה מאוד מכפי שהוא נראה היום, רוסיה וארה"ב הצליחו לתחזק דיאלוג חזק".

הנשיא הרוסי אמר שהאינטרסים של ארה"ב ורוסיה לא תמיד מתחברים אבל "יש הרבה אינטרסים חופפים". לדבריו, טראמפ העלה את הנושא של התערבות רוסית בבחירות בארה"ב. "הייתי צריך לחזור על מה שאמרתי קודם, כולל בפגישות אישיות עם הנשיא: רוסיה מעולם לא התערבה בפוליטיקה הפנימית של ארה"ב, כולל בחירות". לדבריו, "אם חומר כזה, אם כאלה דברים יצוצו [בעתיד], אנו מוכנים לדון בהם ביחד".

כאשר נשאל ע"י עיתונאי אם רצה שטראמפ ינצח בבחירות, ענה "כן".

פוטין הזכיר שארה"ב תארח את המונדיאל ב-2026, העביר לטראמפ כדורגל ואמר לו ש"עכשיו הכדור במגרש שלכם". טראמפ אמר הכדור יילך לבנו, בארון, ומסר אותו לרעייתו, מלאניה.