השר אקוניס, בוועדת המדע
השר אקוניס, בוועדת המדע צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס הגיע היום (שני) לדווח לוועדת המדע והטכנולוגיה על תכניות העבודה של משרדו.

טרם הציג השר את הנתונים והפרטים על תכניות המשרד, הוא ביקש למסור הודעה בעניין מניעת המינוי של פרופ' יעל אמיתי, אחת מחוקרות המוח המובילות בישראל, לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית משום שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בסירוב פקודה.

"אחרי השיח הפופוליסטי כנגדי שהגיע עד כדי לרדת לרמות האישיות ביותר כדי להציג את דברי בצורה בזויה", אמר אקוניס, "אני חייב להתייחס ולומר כי קריאה לעידוד לסרבנות היא חציית קו אדום. בניגוד לכל השקרים והתעמולות, במסמך עליה חתמה יש קריאה אקטיבית למעשה סרבנות – זו אינה רק הבעת עמדה פוליטית. קריאה לסרבנות מהווה עבירה על חוק העונשים. סרבנות מימין וסרבנות משמאל היא פסולה - בסוף יש צבא ויש פקודות".

"החותמים לא נכחו במכתב סתם, הם השתמשו עם התואר שלהם כאנשי אקדמיה , האם יעלה על הדעת שאדם שקרא לעבור על חוק העונשין, הוא יקבל מינוי מטעם מדינת ישראל בפורום כלשהו?", תהה אקוניס.

ח"כ מיכל בירן שאלה אותו, "אדם שקרא לעבור על חוק, נפסל, ואילו אדם שהורשע על שעבר על חוק, יכול לכהן כשר". השר אקוניס השיב כי מציאות זו אינה מקובלת עליו, "אם הייתי יכול להיות זה שמחוקק, הייתי מקבל החלטה אחרת".

נשיאת האקדמיה למדעים, פרופ' נילי כהן, ביקשה מהשר לחזור בו מההחלטה. "הכרעות מדעיות צריכות להיקבע בבסיס מקצועי ובוודאי מינוי מדעי שצריך להיות מוכרע על שיקול מצוינות. מדינת ישראל מפולגת ואסור לנו בהכרעות מדעיות לפשפש בכל צד שהוא".

מ"מ יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת אריאל, עו"ד מארק צל אמר בדיון, "יש כאן צביעות ואי ניקיון כפיים מצד הקהילה האקדמית שעוסקת להגיש עצומה נגד התערבות פוליטית - באותו זמן שתוקפים את השר מצד החלטות פוליטיות, הם בעצמם פועלים פוליטית כשהם לא נותנים לאוניברסיטת אריאל להיות חלק בוועד. הם עוזרים לאויבי מדינת ישראל בקשר לחרם נגדנו בכך השם מחרימים אותנו למרות שאנו אוניברסיטה שאושרה".

השר אקוניס חתם את הנושא בהודעה כי ביטול מינויה של פרופ' אמיתי מהוועדה המדעית, תעבור להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, "נעביר את עמדתנו אליו וכל הכרעה שלו בעניין זה תתקבל והיא תסגור את הנושא" אמר השר.

בפרק המצגת שעוסק בתמיכת המשרד בטכנולוגיית כחול לבן בחלל, אמר שר המדע כי ועדת השרים לביטחון תקיים בחודש הבא הצבעה על הקמת לוויין תקשורת ישראלי וכי עמדת המשרד המקצועית היא שהלוויין יהיה בבעלות המדינה.

לדברי השר, "זו היא המסקנה הברורה שלנו – לוויין שיהיה שייך למדינה. אבקש להופיע בפני הוועדה כדי להציג את העמדה הזאת ותקוותי שזו תהיה אכן ההחלטה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו