מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: רויטרס

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) את "חוק שוברים שתיקה" שקידמו שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

החוק קובע כי ארגוני שמאל קיצוני הפועלים נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות החינוך הממלכתי, לא יוכלו להיכנס לתוך שטחי בית הספר ולהיפגש עם התלמידים.

החוק מסמיך את שר החינוך לקבוע את הכללים שימנעו כניסתם למוסדות חינוך של "גורמים חיצוניים הפועלים נגד מטרות החינוך ונגד צבא ההגנה לישראל".

שר החינוך בנט, יו״ר הבית היהודי, אמר כי ״המציאות שבה ארגונים שחותרים תחת הלגיטימיות של מדינת ישראל ומכפישים את חיילי צה״ל יחלחלו אל תלמידי ישראל - הסתיימה היום. שוברים שתיקה חצו מזמן את גבולות השיח הלגיטימי כשבחרו להוציא את דיבתה של מדינת ישראל רעה בזירה הבינלאומית.

״כל עוד הם פועלים בחו״ל כנגד מדינת ישראל וצה״ל, אני לא אאפשר את פעילותם במערכת החינוך. רוצים לפעול? תפעלו בתוך הבית. במערכת החינוך, האמונה על עיצוב דור העתיד, לא יינתן ביטוי לקולות מעין אלו״, הבהיר בנט.

ח"כ מועלם רפאלי אמרה לאחר האישור: "המציאות בה פעילי שוברים שתיקה וארגונים דומים נכנסים לבתי ספר כדי להסית נגד חיילי וקציני צה"ל ומוציאים את דיבת המדינה רעה הסתיימה היום. מערכת החינוך נועדה להקנות ערכים של אהבת האדם והמדינה, ושירות צבאי משמעותי ומי שפועל נגד ערכי ייסוד אלו, לא יהיה רשאי עוד להיכנס למוסדות החינוך בישראל. מעבר למגבלה זו, החוק מטביע אות קלון ציבורי על שוברים שתיקה ועל פעילה".

בארגון "שוברים שתיקה" הגיבו לאישורו של החוק ואמרו, "אחרי ההדתה, מגיעה ההשתקה: שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר 'חוק להשתקת הכיבוש'. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם.

"הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה, לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש", נמסר מהארגון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו