אין קול נשי במועצות הדתיות

מנתוני תנועת "אמונה" עולה כי ב-84 מתוך 129 מועצות דתיות אין ייצוג לנשים, ובכל המועצות הדתיות אין אישה המכהנת כיושבת-ראש.

אורלי הררי , ה' באב תשע"ח

ישנה חשיבות לנוכחות של נשים במרחב הציבורי
ישנה חשיבות לנוכחות של נשים במרחב הציבורי
צילום: דוברות ''אמונה''

בדיקה מקיפה שערכו נשות "אמונה", תנועת האישה הדתית לאומית, העלתה כי רק כ-18% מהחברים המכהנים במועצות הדתיות הן נשים, כאשר ברובן המכריע מדובר באישה אחת בכל הרכב.

בכל 129 המועצות אין אישה אחת המכהנת כיו"ר המועצה הדתית. גם אין אף אישה המכהנת כממונה מטעם השר לשירותי דת.

הנתונים הוצגו השבוע בכנס שקיימה "אמונה" במשכן הכנסת, יחד עם פורום נשות הבית היהודי וח"כ שולי מועלם רפאלי. משתתפים הכנס קראו לנשים להתמודד לתפקידים מרכזיים ובהם תפקידי היו"ר במועצות הדתיות.

"מטבע הדברים הדאגה לצרכים הייחודים של נשים כמו מקוואות, שכר הבלניות, משגיחות הכשרות, קביעת מדיניות תקצוב ועוד, הניתנים ע"י שירותי הדת המקומיים, תעשה באופן המיטבי ביותר ע"י נשים בעצמן", הסבירה יו"ר "אמונה" ליאורה מינקה. "המטרה של הכנס הוא לתמוך ולעודד נשים להתמודד לראשות המועצות הדתיות ברחבי הארץ, כדי לתת ביטוי לרצון הנשי בתוך גבולות ההלכה מבלי לשבר את החומות".

גם יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי הצטרפה לדוברים בכנס, "ישנה חשיבות לנוכחות של נשים במרחב הציבורי וחשיבות מיוחדת לקולן ונוכחותן של נשים במרחב הציבורי הדתי. לצערנו הרב המציאות כיום היא שהקול הנשי, זה המחויב והמכיר את עולם ההלכה, כמעט ולא נמצא בתוך המועצות הדתיות.

''ישנה תפיסה מוטעית שנשים לא אמורות להיות חלק מהעשיה במועצות הדתיות אולם אסור לנו להשלים עם תפיסה זו, ואנו פועלים לשנות אותה. גם בשאר התחומים במרחב הציבורי הדתי וההלכתי חובה שיהיה ייצוג לנשים המהוות מחצית מהאוכלוסייה", הוסיפה מועלם.

את הנתונים בכנס הציגה היועצת המשפטית בתנועת אמונה, עו"ד צפורת שימל, שהדגישה כי היא "נרגשת מהעיתוי בו אנו מפרסמים את הנתונים. זאת מכיוון שהיום ממש ניגשות 15 נשים שסיימו את קורס משגיחות הכשרות של תנועת 'אמונה' לבחינות ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל".

בהמשך הערב עלו להרצאות טד מספר נשים המכהנות כיום במועצות דתיות והעלו אנקדוטות על העשייה הנשית שלהן בתוך מרחב המועצות הדתיות הידוע כגברי.

נעמה וחניש המשמשת כחברת מליאה במועצה הדתית שומרון דיברה על המאמץ שלה כאישה לקבוע מדיניות מאירת פנים ברישום לנישואין עבור הציבור החילוני. עפרה חדד ממועצה דתית שדות נגב לקחה על עצמה גיוס משאבים כדי לשפץ מקוואות ולהפוך אותם למקום של ספא ופינוק עבור נשים קשות יום המגוררות באיזור.

בנוסף, נאמה נעה שקדיאל שהייתה לאישה הראשונה שכיהנה לאחר מאבק בבג"ץ כחברת מועצה דתית בישראל. את האירוע הנחתה חברת המועצה הדתית גבעת שמואל גילה שוורץ.