שחקני צרפת עם הגביע
שחקני צרפת עם הגביעצילום: REUTERS/Kai Pfaffenbach

'אחרי החגים' זו התקופה שאליה אנחנו דוחים הכל. בליל ראשון האחרון הגענו ל'אחרי המונדיאל' וכל אחד צריך להחליט מה להספיק בקיץ הקרוב.

העולם הערבי גם הוא נפרד מגביע העולם בכדורגל ומסתכל על הזכייה של צרפת מחד ו'החזרה לשגרה' של העולם הערבי דרך חלון הקריקטורות.

לפני כשבוע, כשגביע העולם הגיע לשלב חצי הגמר התחילו לרוץ בדיחות כי בעצם הגענו ל"יורו 2018" משום שכל העולות הן מיבשת אירופה. אבל האם צרפת היא נבחרת אירופאית או בכלל אפריקנית?

חיפוש מהיר יראה לנו כי את גביע העולם פתחו חמש נבחרות מהיבשת השחורה - מצרים, ניגריה, תוניסיה, סנגל ומרוקו. כל החמש לא העפילו לשמינית הגמר.

משום שבנבחרת הטריקולור (צרפת) יש אחוזים גבוהים של מהגרים בכלל, ומהגרים מאפריקה בפרט - זכתה צרפת לכינוי "הנבחרת האפריקנית השישית במונדיאל". דידייה דשאן, המאמן הצרפתי, אף נשאל על ידי עיתונאי מגאנה האם צרפת היא נבחרת אפריקנית. לדוגמא קיליאן מבאפה הוא ממוצא קמרוני ואלג'יראי. סמואל אומטיטי הוא ממוצא קמרוני ופול פוגבה, מוסלמי ממשפחה שנולדה בגינאה וזו רק טעימה.

פול פוגבה, אף צילם את עצמו במאי 2017 בסמוך למקום הקדוש ביותר לאסלאם, הכעבה שבעיר מכה. שם ביצע את מצוות העֻמְרַה, העלייה לרגל שלא בזמן החג'. הסרטונים בהם הוא מעודד את המוסלמים לעלות לרגל והשני כשהוא בלבוש האִחְרָאם המסורתי הפכו לוויראליים ברשתות החברתיות השונות.

מַחְמוּד א-רִפָאעי מתאר לנו בקריקטורה שלו את היד הצרפתית בדרכה לקחת את הגביע שנמצא על ספינת המהגרים. בספינה יד שורשית מאוד האוחזת בגביע. א-רִפָאעי מדגיש כי המהגרים הם הסיבה האמיתית לזכייה בגביע ואומר לצרפתים הגאים כי עליהם להודות לאותם מהגרים שאינם רצויים באירופה, על שהעניקו להם את הגביע הנכסף.

"נבחרת הכדורגל הצרפתית הוכתרה כאלופת גביע העולם של 'רוסיה 2018' " כך כותרת הקריקטורה של באקי בוח'אלפה בה אנו רואים את נבחרת צרפת הצוהלת ושמחה מחזיקים את יבשת אפריקה במקום גביע העולם כרמז למספר הרב של שחקני הנבחרת שמקורם באפריקה.

צרפת - אלופת העולם בכדורגל!

בקריקטורה של אֻסַאמַה נַזָאל אנו רואים ביקורת על נבחרת של צרפת שרוב מוחלט שלה אינו צרפתי אתני אלא המהגרים והמתאזרחים.)

הקריקטוריסטים הערבים ניסו להזכיר גם את מצב הכדורגל בעולם הערבי בכדורגל וגם להזכיר את הנושאים שבעיניהם נשכחו.

מצטייני המונדיאל - איפה הם ואיפה אנחנו?

עִמָאד חַגָ'אג' הירדני מסכם לנו את גביע העולם בכדורגל בדרכו שלו. בראש הפודיום עומדת אלופת העולם הטרייה, צרפת, שמניפה את גביע העולם ומעליה כתוב 'זוכת גביע העולם' הבא הוא לוקה מודריץ', קפטן נבחרת קרואטיה, שזכה בתואר 'השחקן המצטיין של גביע העולם' אחרונה חביבה היא 'האומה הערבית' שכבר מזמן יושבת בבית עם גופיה והדבר היחיד שהיא יכולה להצטיין בו היא תואר 'הצופה המצטיין של גביע העולם'.

"חזרה למונדיאל הערבי שלנו – בעזה, סוריה ותימן" כך הכותרת של עַלַאא' א-לַקְטַה שמזכיר לנו מה התרחש תוך כדי גביע העולם וכמובן שימשיך עכשיו כתשומת הלב של העולם כולו חוזרת לשם – המצב הקשה בסוריה, תימן ורצועת עזה. הגביע מורכב ממטוס ואישה הזועקת מול בנה המת. כמו כן דם נוטף מהמשפט "גביע העולם הערבי" באנגלית.

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש".