השמאל מזועזע: כיפה ושמירת שבת

בכנס השדולה החילונית תקף ח"כ עמר בר לב, ''חיילים מתבקשים לחבוש כיפה, לא מאפשרים לחיילים להפעיל קולרים בשבת''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' באב תשע"ח

יו"ר השדולה החילונית בכנסת, ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני), תקף רבנים מהציונות הדתית וגם את תא"ל עופר וינטר.

בכנס על תופעת ה'הדתה' בצבא טען בר לב כי "תהליך ההדתה בצה"ל התחיל בהתנתקות כאשר רבנים מהציונות הדתית נתנו הוראות לחיילי צה"ל להתנגד לתהליך התנתקות ונמשך בצורות כאלה ואחרות כמו נאומו של מפקד חטיבת גבעתי, עופר וינטר שבזמן מבצע צוק איתן אמר לחייליו 'אנו נלחמים נגד מי שמחרף שם אלוהים'.

"בחודשים האחרונים יש מגמה של הדתה בצה"ל, תהליך שבתקופות שבהן אני הייתי בצבא לא הכרנו את התופעה. חיילים מתבקשים לחבוש כיפה, לא מאפשרים לחיילים להפעיל קולרים בשבת ועוד דוגמאות. גם אם זה מהלכים שלא על פי פקודות מטכ"ל יש פה בעיה. הרמטכ"ל איזנקוט תפס בתפוח הלוהט ויצא בסדרה של מהלכים כמו הכפפת הרבנות לראש אכ"א והשירות המשותף אך כנראה שזה לא מספיק".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון של השדולה, "יש כאן תהליך שזכה לכינוי 'הדתה' שמטרתו להפוך מרחב ציבורי לשמרני ודתי ופחות אוניברסלי. זה התחיל במערכת החינוך והמשיך לצה"ל. אוסרים על חיילות ללבוש חולצות לבנות ואוסרים על חיילים להדליק מיחמי מים בשבת.

"צה"ל הוא צבא העם וכלל הציבור היהודי מגיע אליו לשרת אותו והוא לא צבא מדינת ההלכה. מטרתו לשמור על המדינה ולא על המצוות", טענה זנדברג.