יוסי דגן
יוסי דגןצילום: הדס פרוש, פלאש 90

רב העיר צפת הרב שמואל אליהו שקיים הליך בוררות בין ראש מועצת שומרון יוסי דגן לראש המועצה הקודם גרשון מסיקה, פסק הערב (שלישי) כי דגן יוביל את המועצה האזורית שומרון לקדנציה נוספת ואילו מסיקה לא יתמודד נגדו.

עמדתו של הרב אליהו גובשה בהתייעצות עם הפרופסור אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט.

בפסק הבוררות שפרסם הרב אליהו, נכתב כי ''לנוכח פועלם הרב של השניים בעבר, ואם ירצה ה' עוד בעתיד, ראוי שכל אחד מהם יוכל להמשיך ולתרום לעם ישראל בכל מסגרת שהיא.

''על מנת שלא להרבות מחלוקת בישראל, ומכיוון שיוסי נמצא כעת באמצע תנופת עשיה גדולה – ולפי ההלכה הכתובה והמסורה בידינו 'מעלין בקדש ולא מורידין' (רמב"ם הלכות כלי המקדש ד, כא), לא יהא זה ראוי להורידו מגדולתו, לעצור את עשייתו הברוכה ואת מערכת היחסים המיוחדת שיש לו עם ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת, קשרים בארץ ובעולם שמביאים הרבה ברכה לעם ישראל.

''מכיוון שעבור כל אחד מן הצדדים – ולא פחות מכך עבור תושבי השומרון כולו - מדובר בנושא בעל חשיבות רבה ומשמעות גדולה, ובעצה אחת עם גרשון מסיקה נועצתי בעניין זה גם עם מרן הרב דוד אבוחצירא שליט"א. בפגישתי אתו התברר לי כי זכיתי לכוון לדעתו שעליו להמשיך עם הפנים קדימה להשפעה על מעגלים שונים ורחבים יותר.

''אשר על כן, במסגרת הדין ובכפוף לכל הוראותיו, כדי להימנע ממחלוקת, ימשיך יוסי דגן בפעילותו הברוכה ובמרוץ לראשות המועצה בשומרון וגרשון מסיקה יפרוש מהמרוץ. יהי ה' עמו בכל דרכיו, ויצליח בכל אשר יפנה''.

גרשון מסיקה
גרשון מסיקהצילום: יוני קמפינסקי

בנוגע למסיקה כתב הרב אליהו, ''חשוב לי להדגיש כי כל מי שנפגשתי איתו וכל מי שדיברתי איתו עליו - דיבר בשבחו, בין אם בסופו של דבר המליץ עליו לראשות המועצה ובין אם לא. מעולם לא שמעתי כל כך הרבה שבחים על אדם אחד מאנשים שונים, בין במידות, בין בכישרון עשיה, בין בחסד, בין ביוזמה וכד'. אין ספק כי גרשון מסיקה עוד נכון לגדולות.

''אשר על כן אני מצטרף להמלצתו של הרב אליקים לבנון שליט"א ואפעל במסגרת זו למצוא את המישור הנכון שבו גרשון ימשיך לפעול לטובת עם ישראל בשומרון או בכל מקום אחר. אני מברך אתכם על רצונכם בשלום ובהימנעות מהרבות ח"ו מחלוקת בישראל, ומקווה שגם בעתיד תהיינה כל פעולותיכם לברכה, והכל מתוך אהבה ואחווה, שלום ורעות.

''אמשיך ללוות אתכם במהלך השנה הקרובה למען הבטחת המשך קיומה של הרוח הטובה, השלום והאחווה שתשרור ביניכם כאמור במכתב זה, וכתמיד, אשמח לעמוד לימינכם ולימין כל החפץ לקיים את דבר ה' בהמשך פעולותיכם הברוכות, למען ה' ותורתו, למען השומרון ולמען תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל'', סיכם הרב שמואל אליהו.

מסיקה מסר בתגובה להחלטת הרב, ''אני מכבד ומעריך מאד את הרב שמואל אליהו ועל כן החלטתי לקבל את עמדתו ולהמנע לעת עתה מהגשת מועמדות לראשות המועצה. אמשיך לפעול למען חיזוק ההתיישבות בארץ ישראל ובשומרון בפרט. אני רואה ערך גדול בשליחות למען הציבור ואקבל באהבה ובשמחה כל משימה שתוטל עלי כפי שעשיתי זאת במשך כל חיי''.

ממטה יוסי דגן נמסר, ''בטוחים שגרשון מסיקה ימשיך ויתרום מכישוריו הרבים לעם ישראל''.

לפסיקה המלאה של הרב אליהו - לחצו כאן