הרבנים הראשיים:
אין לדון במתווה הגיור של משה ניסים

עוזרו של הרב יוסף פירט את עמדת הרב בנוגע למתווה הגיור של משה ניסים. אתמול דרשו רבנים בציונות הדתית שלא לפסול את המתווה על הסף.

ערוץ 7 , ו' באב תשע"ח

אין לדון במתווה הגיור של משה ניסים-ערוץ 7
הרב יצחק יוסף
צילום: קובי ריכטר/TPS

עוזרו של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף שיגר בחודש שעבר מכתב לרב יעקב אריאל, לשעבר רבה של רמת גן, ובו מפורטת עמדת הרב הראשי בנוגע למתווה חוק הגיור שגיבש השר לשעבר משה ניסים.

עוזרו של הרב יוסף כתב לרב אריאל כי הרבנים הראשיים לא יצאו מיד נגד המתווה אלא בדקו ושקלו בכובד ראש את הסוגיה, עד שהכריעו שאין מקום לדון כלל בהצעת החוק. "הנחת היסוד לפיה מתווה הגיור צריך להתבסס על דו"ח שנכתב על ידי אדם שלא נתמנה לכך על ידי הרבנות הראשית לישראל, היא שגויה לחלוטין".

בהמשך מפורטות הנקודות הבעייתיות במתווה של ניסים, כמו נציגים רפורמים וקונסרבטיבים בוועדה למינוי דייני הגיור, אפשרות לכל רב עיר להקים בית דין ולגייר, הפקעת הגיור מידי הרבנות הראשית, העובדה שכבר היום רוב דייני הגיור הם מהציונות הדתית ומותחים את הקולות עד הקצה.

הרב יצחק דניאל, ראש בית ההוראה של הרב הראשי שמביא את הדברים בשם הרב יוסף, כתב לרב אריאל כי שר הפנים דרעי, שהוא המוסמך לחוקק בנושא הגיור, נתבקש על ידי הרב יוסף להוביל חקיקה המעגנת את מערך הגיור תחת הרבנות הראשית ולא תחת שום בית דין פרטי אחר. "יש להצטרף לדרישה זו ולחזקה על מנת שיגיע הדבר לכלל מעשה".

כזכור, רבנים בכירים בציונות הדתית פרסמו אמש קריאה משותפת שבה נאמר כי אין לשלול על הסף את מתווה חוק הגיור שגיבש השר לשעבר משה ניסים, בשל העובדה שפסילת המתווה תחזק את הגיורים הרפורמים במדינת ישראל.

הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב צפניה דרורי, הרב אליעזר ולדמן, הרב איסר קלונסקי והרב אריה שטרן פרסמו את הקריאה המשותפת לקראת כנס הרבנים שיתקיים מחר בירושלים בהשתתפות הרבנים הראשים לישראל ורבנים נוספים מהציונות הדתית והמגזר החרדי.

"בג"ץ כבר הכיר בגיורים פרטיים של בית דינו של הרב קרליץ, ובלי חוק גיור הוא יכיר גם בגיורים פרטיים של הרפורמים. כבר לפני כ-15 שנה קבע בג"ץ שיש להכיר בגיורים רפורמים שנעשים בחו"ל, ושר הפנים החרדי בכל השנים האלה רושם אותם כיהודים", הזכירו הרבנים.

''חוק גיור שיבטיח שהגיור יהיה אך ורק על פי התורה בהדרכת הרבנות הראשית, ושלא יוכר שום גיור אחר במדינת ישראל, הוא ממש חיוני. חוק כזה מציע השר לשעבר מר משה נסים, שבעד גיור על פי דין תורה בלבד, ונגד גיורי הרפורמים.

''ישנם שלושה מרכיבים בהצעת החוק שלו שמבטיחים זאת: הראשון הוא שראש רשות הגיור יכול להתמנות אך ורק בהסכמת נשיא בית הדין הגדול, הגיור ייערך אך ורק על פי דין תורה, ושהדיינים יכולים להיות אך ורק מוסמכי הרבנות הראשית. אם יש צורך בתיקונים בהצעת החוק של מר משה נסים – מן הראוי לקרוא לו ולתקן יחד איתו את הצריך תיקון. 'והאמת והשלום אהבו'", מוסיפים הרבנים.

מכתב הרבנים