אובמה נגד טראמפ: "מנהיגים כוחניים"

הנשיא לשעבר נאם בדרום אפריקה לקראת יום השנה המאה להולדתו של נלסון מנדלה, ומתח ביקורת מרומזת על טראמפ מבלי להזכיר את שמו.

גיא כהן , ו' באב תשע"ח

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, נאם אתמול (שלישי) בדרום אפריקה לקראת יום השנה המאה להולדתו של נלסון מנדלה, ומתח ביקורת מרומזת על הנשיא דונלד טראמפ, מבלי להזכיר את שמו.

"פוליטיקה של פחד וטינה והתחפרות מחדש החלה להופיע", אמר לקהל ביוהנסבורג, שמנה כ-15,000 איש. "והסוג הזה של הפוליטיקה נע כעת קדימה. הוא נע במהירות שאי אפשר היה לדמיין, רק לפני כמה שנים".

"אני לא בא להבהיל, אני פשוט אומר את העובדות", הבהיר. "הביטו סביב – הפוליטיקה של המנהיגים הכוחניים היא השולטת, פתאום, כאשר משמרים את הבחירות לצד מראית עין כלשהי של דמוקרטיה, של הצורה החיצונית שלה, כאשר אלה שאוחזים בכוח שואפים לחתור תחת כל מוסד או נורמה שמעניק משמעות לדמוקרטיה".

"חייבים להאמין בעובדות", גרס הנשיא לשעבר. "ללא עובדות, אין בסיסי לשיתוף פעולה. אם זהו פודיום ואתה אומר שזהו פיל, יהיה לנו קשה לשתף פעולה".

אנשים בימינו, אמר, "פשוט ממציאים דברים. אנחנו רואים את זה בגידול בתעמולה המופצת בחסות המדינה. אנחנו רואים את זה בבדיות באינטרנט. אנחנו רואים את זה בטשטוש הקווים בין חדשות לבידור. אנחנו רואים את אבדן הבושה הגמור בקרב המנהיגים הפוליטיים, שכאשר נתפסים בדבר שקר הם פשוט ממשיכים ומשקרים עוד קצת".