לפני מספר שנים נפגשתי עם ראש הלשכה של הגנרל אל הייג, שהיה מפקד כוחות נאט"ו ומזכיר המדינה האמריקאי.

סיפר לי אותו ראש לשכה, "וודי" גולדברג, שהגנרל אל הייג היה מלא הערכה לישראל מהסיבה הפשוטה, הוא כינה את ישראל, אותו אל הייג, כנושאת המטוסים האמריקאית הגדולה בעולם.

נושאת מטוסים שאין צורך ולו בחייל אחד אמריקאי על הסיפון שלה, נושאת מטוסים העוגנת באיזור מאוד קריטי לאינטרסים אמריקאים, שאי אפשר להטביע אותה, ובעצם נוכחותה ותפקודה חוסכת לארה"ב מידי שנה, ‏15 עד 20 מיליארד דולר והרבה מאוד סיבוכים בין-לאומיים ואבידות.

עצם ההערכה הזאת שווה, פחות או יותר, פי שישה או פי שבעה מהיקף סיוע החוץ האמריקאי לישראל. באותה נשימה אפשר גם להתייחס לגנרל ג'ורג' קיגן, שהיה ראש המודיעין של חיל האוויר, ותמיד התייחס לישראל כמדינה של חמישה CIA.

כשנשאל מה פשר הכינוי הזה אמר "כל מי שמכיר את תרומתה של ישראל לאינטרסים הביטחוניים ולביטחון הפנים של ארה"ב יודע, התרומה של ישראל שקולה למה שחמישה CIA היו תורמים לשקט באדמת ארה"ב".

לפני מספר שנים התלוויתי למי שהיה אז שר בממשלה, דוקטור עוזי לנדאו, לפגישה עם יו"ר ועדת ההקצבות של הסנאט, הסנטור דניאל אינואה, שהיה התומך המוביל של שיתופי פעולה ארה"ב – ישראל.

הסנטור אינואה סיפר שלמקטרגים על פעילותו למען יחסי ארה"ב - ישראל, הוא אומר שישראל תורמת רבות לאינטרס האמריקאי. לדוגמא, ב-‏1969 ישראל השתלטה על אי במפרץ סואץ בו הייתה תחנת הרדאר המתקדמת בעולם מתוצרת ברית המועצות. התחנה הועברה לישראל ותוך מספר שבועות, הועברה גם כן לרשות ארה"ב. התרומה למחקר, לפיתוח ולתדמית ההרתעה האמריקאית הייתה, לדברי הסנטור, כשלושה מיליארד דולר ושינתה לחלוטין את מאזן הכוחות בין ארצות הברית לבין ברית המועצות בעולם כולו.

ב-1982, ישראל הפציצה לראשונה בהיסטוריה והשמידה 19 סוללות טילים סובייטיות, טילי קרקע-אוויר שנחשבו אז, ע"י האמריקאים, כבלתי ניתנות לחדירה. ישראל פיתחה שיטות לחדירה והרס אותן סוללות ובתהליך הזה, גם כן הפילה ‏82 מטוסי "מיג" מתקדמים של ברית המועצות.

המידע על אותה פעולה הועבר מיד לאמריקאים ולדברי הסנטור אינואה, תרם לשדרוג מהותי של תדמית ההרתעה האמריקאית בעולם כולו. ושוב הדבר הזה מפגין מדוע ישראל לא נתמכת ע"י האמריקאים אלא למעשה, מהווה בעלת ברית מרכזית, בעלת תרומה ייחודית לביטחון הלאומי של ארה"ב.