גדי ירקוני:
לסכן את החיילים רק אם אין ברירה

ראש המועצה האזורית אשכול מקווה שמדינת ישראל תצא למבצע בעזה רק כצעד אחרון, "אנחנו לא בכזאת קלות נכנסים לעזה".

בני טוקר , ז' באב תשע"ח

לסכן את החיילים רק אם אין ברירה-ערוץ 7
גדי ירקוני
צילום: חזקי ברוך

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, מקווה שניתן יהיה להחזיר את השקט לדרום בלי צורך במבצע צבע בעזה.

"ראש הממשלה הבטיח לנו ביום ראשון שהוא נתן הוראה לצה"ל לנצח ושצה"ל הוא זה שיחליט מתי מגיבים ואיך מגיבים", אמר ירקוני. "גם לגבי נושא העפיפונים או הכדורים הפורחים הוא לא יתן להם להמשיך כבר קרוב ל-140 ימים מעלינו".

ירקוני סבור כי יש לנקוט בצעדים אחרים לפני שמקבלים החלטה על מבצע קרקעי, "אני לא רוצה להגיד לצה"ל ולממשלה מה צריכים להיות היעדים ולאיפה להגיע, אבל לא בכזאת קלות נכנסים לעזה.

"אם אנחנו יכולים לתקוף באמצעים שפחות מסכנים את החיילים שלנו - מה טוב. אני חושב שהדבר האחרון שצריך לעשות זה לסכן את החיילים שלנו ואם לא תהיה ברירה אז צריך לעשות מבצע גדול".

לדבריו מטרת המבצע - אם תהיה כזה - היא השבת כושר ההרתעה, "אני בדעה שאם צריך, צריך להכנס אבל לא צריך להשתקע שם, אני חושב שלהשתקע שם לא היה עושה לנו טוב. אני חושב שאנחנו צריכים לשנות פה את המשוואה ולחזור למשוואה הנכונה שצה"ל הוא בעל כושר הרתעה, צה"ל הוא זה שמחליט מתי ואיך יגיבו.

''מדינת ישראל היא המדינה הריבונית. הם מנסים לכבוש אותנו, הם מנסים לעבור את הגבול ואסור לתת להם. מי שיתקרב לגדר דינו לא להמשיך ללכת, אין מה לעשות כי אם הם יחצו את הגדר האסון יכול להיות הרבה יותר גדול".

גדי ירקוני סבור שאין נוסחת קסם שתפתור את העימות בין ישראל לעזה, "אנחנו צריכים לחשוב על האוכלוסייה פה, ויש לנו אוכלוסיה של מפוני גוש קטיף. אנשים נפלאים שצריכים לחיות פה בשמחה ובשקט ולא לחשוש לצאת מהבית, ומדינת ישראל צריכה לעשות את כל האמצעים כדי שזה יקרה. נוסחת קסם אין לי אבל בצד אחד צריך להיות עם כושר ההרתעה החזק ביותר, ובצד השני אחרי שיש לנו כושר הרתעה ואחרי שיודעים שצה"ל תמיד יגיב, לנסות ולתת גם לאוכלוסיה בצד השני חיים יותר טובים".