אישר. בג"ץ
אישר. בג"ץצילום: גיל יוחנן, POOL, פלאש 90

בג"ץ דחה היום (חמישי) את העתירות שהוגשו נגד החלטת מועצת הכבלים והלווין להכריז על זכיית חברת GRE, בעלת השליטה בערוץ 10, במכרז ערוץ הכנסת.

המכרז לגבי ערוץ הכנסת התפרסם בחודש אוקטובר 2016 ובסופו של דבר הוכרז ערוץ 10 כזוכה. עתה, עם דחיית העתירות יחל ערוץ 10 להפעיל את ערוץ הכנסת בתוך כשבוע וחצי.

לגופו של עניין בית המשפט קבע כי אין לקבל את טענת חדשות 2 לפיה הצעת ערוץ 10 לא עומדת בדרישה להצגת רווח שנתי של 5%. עוד נקבע כי אין ממש בטענת חדשות 2 שההצעה הזוכה לא עומדת בתנאי ההשקעה שנקבעו במכרז, גם דחה את הטענה לפיה יש לתת תוספת ניקוד לחדשות 2 במסגרת סעיף היכולת הטכנולוגית וכן את כל שאר הטענות נגד ההצעה הזוכה, תוך שהוא מציין שהמועצה ביצעה את הבדיקות הנדרשות לצד יועצים חיצוניים מומחים לעניין.

בנוסף לדחיית עתירת חדשות 2, דחה בג"ץ את עתירת ערוץ 20 לבטל את החלטת המועצה משנה שעברה בה הוחלט לפסול את הצעתו, לאור פגמים שנפלו בה. השופטים קבעו כי ערוץ 20 לא עמד בתנאיו המהותיים של המכרז.

בג"ץ קיבל את עמדת המועצה כי הצעה במכרז אינה יכולה להיות גרעונית ומשנמצא כי לפרק התוכן של הצעת ערוץ 20 אין כיסוי תקציבי בתכנית העסקית, מדובר בהצעה גרעונית שדינה להיפסל. בג"ץ גם קבע כי ההסברים שניתנו על ידי ערוץ 20 נתפסו בצדק כמקצה שיפורים אסור וכתיקון בדיעבד של ההצעה. לפיכך קבע בית המשפט כי אינו רואה מקום להתערב בהחלטה לפסול את הצעת ערוץ 20.

בית המשפט קבע כי חדשות 2 ישלמו הוצאות משפט בסך של 90 אלף ש"ח; ערוץ 20 ישלם הוצאות משפט בסך של 120 אלף ש"ח.

יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי שגב, אמרה לאחר פרסום ההחלטה: "המועצה הייתה מצויה במשך חודשים תחת מתקפות והכפשות שקריות ובלתי פוסקות של הצדדים המפסידים במכרז, וזאת ללא כל הצדקה או הסבר זולת הרצון להמשיך ליהנות ממשאבי הציבור ללא הצדקה תוך הפעלת ערוץ ציבורי ללא מכרז.

בית המשפט קיבל באופן חד וברור את עמדת המועצה בכל הנושאים שעמדו בעתירות, שיבח את עבודתה המקצועית של המועצה ודחה על הסף את טענות העותרות. במיוחד, לאור המלים הקשות שנכתבו על חדשות 2, כעת אפשר לראות בבירור שכל הספינים והפרסומים המגמתיים – לא היה בהם שמץ של אמת.

כפי שאמרתי בעבר, אני שמה את יושרתי המקצועית על מכרז ערוץ הכנסת. כעת הצדק נעשה וגם נראה. אני מאחלת הצלחה גדולה למפעיל החדש של הערוץ, שהוא חיוני לדמוקרטיה ולשקיפות הציבורית בישראל".