צעד אחורה ליוהל"ם, צעד קדימה לצה"ל

הסרת מסמך היוהל"ם השבוע מאתר צה"ל היא צעד חשוב במאבק הארוך על דמותו וערכיו של צה"ל. דעה

בצלאל סמוטריץ' , ז' באב תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בשנים האחרונות מתנהל מאבק איתנים על דמותו של צה"ל. המאבק הזה משפיע וישפיע הרבה מאוד שנים קדימה על צה"ל ועל כשירותו לביצוע משימתו העליונה - הגנה על מדינת ישראל, אבל הוא גם מיקרוקוסמוס למאבק על זהותה וערכיה של מדינת ישראל והחברה הישראלית כולה.

ארגוני שמאל פוסט-מודרניים, שנוחלים פעם אחר פעם כישלונות במגרש הדמוקרטי, זיהו את הצבא כמסלול עוקף דמוקרטיה וכקרקע פורייה לכפיית ערכיהם על החברה. הצבא מתאפיין בהיררכיה והוא אינו מתנהל כמערכת דמוקרטית. די בכך שהצלחת להתלבש על אוזנו של קצין בכיר כדוגמת ראש אכ"א או קצין חינוך ראשי, ותחת ידיך קהל שבוי של מאות אלפי חיילים בסדיר ובמילואים שנחשפים בעל כורחם לתכנים שלך, חלק גדול מהם בגיל צעיר, השלב שבו מתעצבת זהותם והשקפת עולמם.

אחת מן החשובות והמשפיעות שבזירת ההתגוששות הזאת היא המאבק על ערכי המשפחה, הצניעות והקדושה, וכענף שלה מערכת היחסים וחלוקת התפקידים בין גברים ונשים. בצה"ל בא המאבק הזה לידי ביטוי בסוגיית שירות נשים בצה"ל בכלל ובדגש על תפקידי לחימה, שירות משולב אל מול שירות בהפרדה מגדרית ועוד.

בזירה הזאת נחלו בעשור האחרון ארגוני הפוסט-מודרנה הישגים לא מעטים והצליחו להחדיר לצה"ל בדלת הראשית אג'נדה פמיניסטית רדיקלית מסוכנת. אחד משיאיה של ההצלחה הזאת בא לידי ביטוי במסמך היוהל"ם, אשר היווה עד השבוע שעבר את תפיסת ההפעלה של היחידה.

במסמך, שכותרתו "מנשים למגדר", מוסבר שינוי שמה של היחידה מיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן) ליועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם), ומשתקפת בו באריכות תפיסת עולם רדיקלית הרואה בהבדלים בין נשים לגברים תוצר של הבניה חשיבתית בלבד ומבקשת לטשטש לחלוטין את ההבחנות בין המינים - בתכונות, באופיים, וכפועל יוצא מכך בתפקידים. חשיפתו של המסמך לפני כשנתיים על ידי פורום רבנים צבאיים במילואים עוררה סערה גדולה ונתנה את האות לוויכוח נוקב שהמחיש יותר מכול את הכלל הידוע שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר.

אנחנו ממש לא ששים אלי קרב בכל מה שקשור לניהול מאבקים סביב צה"ל. צה"ל צריך להישאר בקונצנזוס ומאבקים כאלה - הגם שהם נעשים, כמובן, מתוך אהבה גדולה לצה"ל ולתפקידו - פוגעים בלכידות החברתית סביבו ומשאירים טעם מר בפה. ואכן, המאבק הזה גרר פולמוס גם בתוכנו פנימה וספג לא מעט ביקורת - פעמים נגד עצם ניהולו ופעמים סביב עוצמת הלהבות והסגנון.

הפולמוס הזה לגיטימי, אבל דומה שהשבוע מבקרי המאבק נדרשים להודות למוביליו כשנרשמה בו הצלחה לא מבוטלת בהחזרת הגלגל לאחור. על רקע הביקורת הציבורית העזה, הוסר בשבוע שעבר מסמך היוהל"ם מאתר צה"ל, במקביל להודעת דובר צה"ל שהוא כבר אינו בשימוש. זה לא פתר את כל הבעיה, ובכך בוודאי לא תמה מלאכת הקודש שלנו לתיקון צה"ל וקדושת המחנה, אבל זה בהחלט צעד חשוב בדרך. אלו מאבקי אין ברירה שאין מנוס מלנהל בעוז, דווקא מתוך האחריות הגדולה שלנו לצה"ל ולמדינת ישראל.