הדתה או כפייה חילונית?
"לחשוף את האמת ולא להרים ידיים"

ד"ר רוני קמפינסקי קורא לקיים דיון בכנסת על הכפייה החילונית בצה"ל, כלשונו. ''החיילים הדתיים בצבא נקלעים לבעיות בתחום הדתי''.

בני טוקר , ז' באב תשע"ח

סא"ל אושרת בכר
סא"ל אושרת בכר
צילום: אהוד אמיתון / TPS

סא"ל אושרת בכר, סגנית יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, השתתפה השבוע בכנס של השדולה החילונית בכנסת שעסק ב"הדתה בצה"ל".

שוחחנו עם ד"ר רוני קמפינסקי, דיקאן אקדמי וראש החוג לאזרחות במכללת אפרתה ומחבר הספר "פקודת הרבנות" שחקר את שירות הדתיים בצה"ל.

"הבאתה של סגנית היוהל"ן לכנס פוליטי זה דבר לא שגרתי, אבל מעבר לכך הביאו לכנס הזה כל מיני אנשים שידברו על ההדתה בצה"ל והם טוענים שזו תופעה חדשה של השנים האחרונות. הדגש בכנס היה על הדתה בכל מה שקשור לשילוב נשים בצבא ושזכויותיהן נפגעות בגלל הדתיים בצה"ל".

ד"ר רוני קמפינסקי קורא לחקור את הכפייה החילונית, כלשונו, שיש היום בצה"ל, "אין הדתה, אם כבר זה הפוך - החיילים הדתיים בצבא נקלעים בתחום הדתי לבעיות, אותם ארגוני שמאל מנסים לפגוע אפילו בנהלים שהיו קבועים בצה"ל מאז היווסדו, ולטעון שנושאים כמו כשרות ושבת הם הדתה כאשר מדובר בזכויות בסיסיות של החיילים הדתיים מאז הקמת צה"ל".

ד"ר רוני קמפינסקי
צילום: מכללת אפרתה

לדבריו הפגיעה העיקרית בחיילים הדתיים הייתה בעצם שילוב נשים ביחידות לוחמות, "החידוש הזה של שילוב נשים ביחידות לוחמות העמיד את החיילים הדתיים בפני בעיות שלא היו בעבר, וגם חיילים שאינם בחורי ישיבות אומרים שזה יצר בעיות הלכתיות".

הוא קורא לפוליטיקאים הדתיים ליזום כנס שיעסוק בכפייה החילונית בצבא, "תפקידם של הפוליטיקאים הדתיים לערוך כנס בכיוון ההפוך, כנס שיוכיח את המגמה ההפוכה. אנחנו חייבים לחשוף את האמת ולא להרים ידיים.

''כולנו זוכרים את התחלת הקמפיין סביב שירת נשים, זו הייתה הסנונית הראשונה אבל אני חושב שמאז קרו הרבה דברים לציבור הדתי סביב הנושא של היחידות הלוחמות המעורבות. אני אגב גם חושב שזו תפקידה של הרבנות הצבאית לדאוג לכך שמעבר לענייני שבת וכשרות גם נושא הצניעות יישמר בצה"ל".