5 מיליארד ש"ח לשיפור מוכנות העורף

כ-3 מיליארד ש"ח יושקעו בעשור הקרוב בהקמת אלפי ממ"דים לאזרחים בצפון ובחיזוק מאות מבנים מפני רעידות אדמה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ח

מימין: מורנו, ליברמן וידעי
מימין: מורנו, ליברמן וידעי
צילום: שחר לוי, משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש הבוקר (ה') בקריה בתל-אביב עם עשרות ראשי רשויות בצפון, יחד עם אלוף פיקוד העורף תמיר ידעי והמשנה למנכ"ל משרד הביטחון ומ"מ ראש רח"ל, תא"ל (מיל') רוני מורנו.

במפגש נחשפו ראשי הרשויות, לתכנית המיגון הרב שנתית לצפון, שגיבשה מערכת הביטחון בהנחיית השר ליברמן ובהובלת פיקוד העורף.

התוכית כוללת בניית אלפי ממ"דים לאזרחים בצפון וחיזוק מאות מבנים מפני רעידות אדמה. למעלה ממחצית מתקציב התר"ש, כ-3 מיליארד ש''ח, יופנה לסיוע לתושבי הצפון בבניית ממ"דים ובחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

על-פי הנתונים שהוצגו בכנס, בעיר טבריה יש את ריכוז המבנים הגדול ביותר, 586 מבנים בני 3 קומות ויותר שהוקמו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקן הבנייה לרעידות אדמה. אחריה מגדל העמק עם 343 מבנים, צפת עם 290 מבנים, אילת עם 162 מבנים, בית שאן עם 144 מבנים, קריית שמונה עם 118 מבנים ועפולה עם 106 מבנים. ערים אלו וישובים נוספים שנמצאים באזורי סיכון סיסמי גבוה יקבלו דגש מיוחד בתכנית.

התכנית כוללת את המענה הרחב ביותר, אי פעם, לשדרוג מקלטים ציבוריים בצפון: 321 מקלטים ציבוריים ב-21 רשויות בטווח של 0-9 ק"מ מגבול הצפון ישופצו ויותאמו לשהייה ארוכה עד סוף השנה הנוכחית. בשנת 2019 ישופצו עוד 327 מקלטים ב-16 רשויות בטווח של 9-20 ק"מ מהגבול ובהמשך התכנית ישודרגו 510 מקלטים ציבוריים בישובים שבטווח 20-45 ק"מ מהגבול.

מיגון מוסדות חינוך בריאות ורווחה: 370 גני ילדים, מוסדות מיוחדים בטווח 0-20 ק"מ מהגבול ובתי ספר גדולים בטווח 0-45 ק"מ מהגבול. בבתי החולים בטווח 0-60 ק"מ מהגבול ימוגנו הרכיבים החיוניים לחירום ובנוסף ימוגנו 70% מהמרפאות (לרבות מכוני דיאליזה) וכל מוסדות הרווחה בטווח 0-45 ק"מ מהגבול.

תקציב ראשוני בהיקף של מיליוני שקלים יופנה מידית לישובים הלא יהודים לטובת הקמת מרחבים מוגנים לתושבים.

שר הביטחון ליברמן אמר כי "זו הפעם הראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה ודוח וינוגרד שיש תכנית כוללת ומשנה סדורה למיגון העורף, בדגש על צפון הארץ. התכנית מבוססת על תרגיל ההיערכות הגדול ביותר לרעידות אדמה שקיימנו בשנה שעברה ועל הערות דוחות מבקר המדינה. נשים דגש מיוחד על חיזוק המבנים, באותם ישובים שבהם תמ"א 38 לא עובדת.

''לכן חשוב מאוד שיתוף הפעולה אתכם- ראשי הרשויות בייצור מנגנון, שיעודד ויסייע לאזרחים לפעול לחיזוק הבתים ולבנות ממ"ד באותה הזדמנות. זה הדבר הכי חשוב, גם לרעידת אדמה וגם לתרחיש של מלחמה. אנחנו כבר בעיצומה של העבודה בזכות תקציב ראשוני של 150 מיליון ₪, שקיבלנו מהאוצר. בשבועות הקרובים נקבל עוד חצי מיליארד ₪ לעבודות מיגון דחופות ולתכנון. עד לשנת 2029 נשקיע חצי מיליארד ₪ בכל שנה לשיפור מוכנות העורף", הוסיף ליברמן.