פרופ' ג'ורדן פיטרסון הסביר – בשיחה מול קהל בקולג' לאפאייט, בפנסילבניה שבארה"ב – שליהודים אכן יש ייצוג-יתר בעמדות כוח וסמכות, כפי שהאנטישמים טוענים. אבל הוא הסביר זאת תוך עקיפה וניטרול של תאוריות הקונספירציה המקובלות.

"בואו נפקח את עינינו ונחשוב למשך שתיים או שלוש שניות", ביקש, וציין שליהודים יש גם ייצוג-יתר בעמדות הדורשות יכולות גבוהות (competence). "זה לא שיש לנו יותר מדי גאונים ואין לנו מה לעשות איתם. ואם היהודים מפיקים כרגע יותר כאלה – וזה אכן מה שקורה, אגב – אז זה דבר די טוב עבור כולנו".

פיטרסון ניגש גם לטענה המקובלת בקרב האנטישמים, לגבי ייצוג-יתר של היהודים בתנועות פוליטיות, כולל תנועות רדיקליות – כאשר הכוונה היא לתנועות השמאל. שוב, הוא לא הכחיש את טענת היסוד אלא הציע עבורה "ספין" שונה מהמקובל.

הרעיון שמדובר בקונספירציה אמר, הוא "לא תשובה טובה במיוחד. כבר השתמשנו בתשובה הזו. האם יש לנו אלטרנטיבה?"

"מנת המשכל של האשכנזים היא אי-שם בין 110 ל-115", פתח. "וזה גבוה מהממוצע של האוכלוסיה בערך בסטיית תקן סטנדרטית אחת. פירוש הדבר שליהודי האשכנזי/אירופי הממוצע יש איי-קיו הגבוה מזה של 85% מהאוכלוסיה. זה הבדל גדול".

"כעת, זה לא משנה הרבה, כשמדובר באמצע ההתפלגות", הבהיר. "אבל גאונים לא מתקיימים באמצע ההתפלגות. הם קיימים בזנבות של ההתפלגות. ודי בשינוי קל באמצע כדי לייצר הבדלים אדירים בזנבות. והזנבות חשובים – כי אנחנו שואבים את האנשים יוצאי הדופן, מתוך יוצאי הדופן!"

"חלק מהבעיה בחברה שלנו הוא שאנו לא מבינים סטטיסטיקה", הרעים פיטרסון. "אנו לא מבינים שיכולים להיות הבדלים יחסית קטנים ברמת האוכלוסיה, שמייצרים השלכות עצומות בזנבות של ההתפלגות".

הפסיכולוג-פילוסוף פיטרסון הפך בשנה וחצי האחרונות לאינטלקטואל המוביל של השמרנות החדשה. ספרו, "12 כללים לחיים", הגיע למקום הראשון ברשימת רבי המכר של אמזון, וסרטונים בכיכובו זוכים למיליוני צפיות, ולפעמים אף לעשרות מיליוני צפיות. בין היתר, הוא קורא תיגר על רבות מטענות הפמיניזם וקורא להפסיק לממן את חוגי המגדר האוניברסיטאיים מכספי הציבור. לדבריו, מאחורי חוגים אלה עומדת התנועה הניאו-מרקסיסטית, שהיא גלגול של המרקסיזם שהביא לעולם את זוועות הקומוניזם.

עלייתו המטאורית של פיטרסון מקבילה להיבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב. אמירותיו על היהודים, בהרצאות ושיחות שונות, מנטרלות במידה רבה את טענות השמאל, לפיהן טראמפ והימין החדש מהווים תנועה אנטישמית.

הסרטון תורגם במסגרת מיזם הגלולה האדומה.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.