אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליטצילום: נועם מושקוביץ/פול

יום לאחר שביתת קהילת הלהט"ב צפוי היועץ המשפטי לממשלה להגיש מחר (שני) לבג"ץ עמדה התומכת באימוץ ע"י זוגות חד מיניים, זאת בניגוד לעמדתו של השר הרלוונטי, שר הפנים אריה דרעי.

לפני כשבועיים נחשף ב"מעריב" דיון פנימי שנערך בלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה שבמסגרתו הסתמן שינוי בעמדת היועץ בנוגע לאימוץ על ידי זוגות חד מיניים בישראל, וזאת למרות הלשון החוק והתקנות הקובע כי אימוץ יהיה רק על ידי "איש ואשתו יחד".

בדיון התגלע וויכוח בין שר הפנים ואנשי המקצוע ברשות האוכלוסין, שבעמדתם צידד גם המשנה ליועץ המשפטי עו"ד רז נזרי, אשר התנגדו לרישום שני בני זוג מאותו המין בתעודת הלידה, לבין מנהל מחלקת הבג"צים, שבדעתו החליט מנדנבליט לתמוך.

שר הפנים מתנגד לעמדה החדשה הזו של היועץ והוא אף שיגר לו מכתב, שהגיע לידי ערוץ 7, בו נכתב בין היתר: "מדובר בעניין עקרוני הנוגע לשורשי המבנה המשפחתי בישראל, כאשר החקיקה המהותית בעניין זה לא שונתה באופן הנותן לכך הכרה. מדיניותי, עולה בקנה אחד עם הוראות החוק הקיימות, כפי שאף הוסכם על ידי נציגים בכירים במשרדך".

"למעשה מלבד הסמליות אותה מבקשים העותרים לקבל, אין כל תכלית בבקשתם, שכן להווי ידוע כי בישראל כלל לא נעשה שימוש בתעודת לידה", הוסיף דרעי.

לאור זאת ציין דרעי, "אין מקום לחייב סטייה ממדיניותי העקרונית אך לשם השגת ההכרה הסמלית המבוקשת על ידם. עמדתי מבוססת על הוראות החוק המפורשות, הן בחוק מרשם האוכלוסין המחייבות רישום שם אב ושם אם, והן בחוק אימוץ ילדים המתייחס באופן שונה לדרך המלך באימוץ של איש ואשתו יחד לעומת אימוץ יחיד או אימוץ קרובים".

על רקע המחלוקת בין שר הפנים ליועץ המשפטי לממשלה ביקשה המדינה דחיה בהגשת עמדתה לבג"ץ והמועד החדש נקבע להיום, תשעה באב. אולם, גורמים המצויים בסוגיה מסרו לערוץ 7 כי בשל תשעה באב תוגש ככל הנראה עמדת המדינה מחר.

הגורמים הוסיפו כי היועץ המשפטי לממשלה נחוש בדעתו לתמוך בהכרה באימוץ על ידי זוגות חד מיניים בניגוד לעמדתו של שר הפנים וכי בימים האחרונים מתנהל מאבק בין השר דרעי ליועץ. עם זאת, היועץ יציג בפני בג"ץ גם את עמדתו של השר דרעי.