שליח אובמה: אוסלו "הוכנס לרוורס"

מי ששימש כשליח ממשל אובמה למו"מ עם הפלשתינים מקונן על כך שישראל מעבירה בהדרגה כוח למתנחלים במקום לערבים.

גיא כהן , י"א באב תשע"ח

פרנק לוונשטיין עם ג'ון קרי
פרנק לוונשטיין עם ג'ון קרי
צילום: רויטרס

פרנק לוונשטיין שהיה השליח המיוחד של ממשל אובמה למו"מ בין ישראל לפלשתינים, מקונן על כך שישראל מעבירה בהדרגה כוח למתנחלים במקום לערבים – תהליך שהוא מכנה "אוסלו במהופך", או "אוסלו ברוורס".

כתב העת "ניו יורקר" דיווח קודם לכן כי התובנה הזו, אליה הגיע לוונשטיין באביב של 2015, הכניסה את ברק אובמה ל"הלם" וגרמה לו לסרב להטיל וטו על החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם, אשר גינתה את ההתנחלויות.

בראיון לאתר "טיימס אוף איזראל" אמר לוונשטיין כי היה מודע למציאות ביהודה ושומרון במשך זמן רב, אך לא הצליח להסביר אותה כראוי לממונים עליו עד שנתקל בסדרת מפות מהן עלה ש-60% מהאדמה שמעבר לקו הירוק נחסמה בפני פיתוח ערבי.

"ידענו את זה לכל אורך הדרך", נזכר. "פשוט לא ידעתי איך להסביר זאת לאנשים עד שראיתי את המפות ההן". הוא הראה אותן לשר החוץ, ג'ון קרי משום ש"לפעמים תמונות מספרות סיפור בדרך שקלה יותר להבנה ולהסברה לציבור".

לוונשטיין הסביר שהיישובים היהודיים עצמם – שתופסים כ-1.5% משטח יהודה ושומרון – לא היו עיקר דאגתו. מה שגרם לו לדאוג היתה הקמתם של כ-100 מאחזים, שאיפשרו לישראל לחסום את גישתם של ערבים לכמעט שני שלישים מאדמת יו"ש.