"יודן" וצלבי קרס על מבנים בבוסניה

הכתובות רוססו בערים סרייבו וטוזלה. מנהיגי היהודים: האירועים לא יפרו את יחסי השכנות הטובים שלנו עם הרוב המוסלמי.

גיא כהן , י"א באב תשע"ח

"יודן" וצלבי קרס על מבנים בבוסניה-ערוץ 7
צלב קרס (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס

צלבי קרס והמילה "יודן" – "יהודים" בגרמנית – רוססו בסוף השבוע על בניינים בערים טוזלה וסרייבו, בבוסניה. בשתי הערים ישנן קהילות יהודיות.

"קיבלנו את הבשורות האלה בצער ובמרירות, בידיעה שאירועים אלה לא יפרו את יחסי השכנות הטובה שיהודי בוסניה בנו עם האזרחים האחרים, מרקעים אתניים ודתיים אחרים", מסרה הקהילה היהודית הבוסנית בהודעה מטעמה ביום שישי. "אנו קוראים לרשויות המוסמכות לזהות ולהעניש את העבריינים".

ראש עיריית סרייבו, עבדוללה סקאקה, גינה את האירועים ואמר ש"אזרחי סרייבו טיפחו גיוון תרבותי לאורך עשרות שנים. כבוד לדתות שונות הגן על סרייבו בזמנים הקשים ביותר. אני משוכנע שרוב אזרחי סרייבו לעולם לא יתמכו בפעולות שכאלה, תהא אשר תהיה שייכותם האתנית או הדתית. אני קורא לרשויות לזהות את העבריינים, להעניש אותם ולעדכן בזאת את הציבור".

יו"ר הקונגרס היהודי העולמי, רוברט סינגר, אמר בהודעה מטעמו כי מבחינה היסטורית, בוסניה-הרצגובינה היא "אחת המדינות הבטוחות ומסבירות הפנים ביותר ליהודים", וכי באופן כללי היא "חפה מאנטישמיות ועשירה ביחסים קרובים בין אזרחים מ כל הדתות והרקעים".

הוא אמר שבעת ביקורו שם בשנה שעברה, התרשם מאוד מהחום שבה מתקבלת הקהילה היהודית במדינה שהרוב הגדול של אוכלוסייתה מוסלמי, וחש הוקרת תודה מול מסירותה של הממשלה בשימור המורשת היהודית, כולל הגדת סרייבו בת מאות השנים.

סוכנות הידיעות JTA מסרה כי בבוסניה חיים כאלף יהודים.