מתיחות בצפון
שני טילי פטריוט הפילו מטוס קרב סורי

שני טילי פטריוט שוגרו לעבר מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי". המטוס היה במעקב, חדר כשני ק״מ לשטח ישראל ויורט. המטוס התרסק בשטח סוריה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ח

שני טילי פטריוט שוגרו בצהריים (שלישי) לעבר מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי". המטוס היה במעקב, חדר כשני קילומטר לשטח ישראל ויורט.

סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" מדווחת מפי מקור בסוריה כי אחד הטייסים במטוס הסורי שהופל נהרג וגורלו של הטייס השני עדיין לא ידוע.

מצה"ל נמסר כי החל משעות הבוקר ישנה עלייה במאפייני הלחימה הפנימיים בסוריה ובתוך כך פעילות גוברת של כוחות אוויר סורים, צה"ל נמצא בערנות ומוכנות גבוהים וימשיך לפעול כנגד הפרות של הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974", נמסר.

דובר צה"ל מסר בתדרוך לכתבים, "בימים האחרונים יש עלייה בעצימות הלחימה בסוריה וההתקרבות שלה לגבול עם ישראל. אנו ברמת מוכנות גבוהה מאוד של גילוי וירוט כדי לאתר פעילות חריגה שמאיימת על שטחנו, וערוכים גם לאירועי ירי קרקעי ואווירי. במהלך היום זיהינו פעילות אווירית רבה במרחב קונייטרה ובדרום הרמה, והעברנו מסרים בכמה צירים ובכמה שפות לגבי האינטרסים הביטחוניים של ישראל, ולפיהם לא נסבול הפרות של הפסקת האש מ-1974.

"זיהינו היום מטוס קרב, סוחוי 22 או 24, שממריא משדה התעופה T4 במהירות לעבר מדינת ישראל וחוצה כשני ק"מ לשטחנו. מערכת הפטריוט שיגרה שני טילים לעבר המטרה. המטוס נפל בשטח סוריה. ככל הנראה המטוס היה בודד. האירוע הסתיים ומאז לא מכירים אירועים נוספים. ידענו שהמטוס סורי. במהלך היום בוצע שימוש במנגנון התיאום עם הרוסים".

רשת סקיי ניוז בשפה הערבית מדווחת כי המטוס הסורי התרסק באזור אגן הירמוך בתוך שטח סוריה, הנמצא בשליטת שלוחת דאעש. עדיין לא ברור מה עלה בגורל הטייסים הסורים.

גורם בצבא סוריה אמר לסוכנות הידיעות הרשמית, "האויב הישראלי תקף את אחד ממטוסי הקרב שלנו שמכים את הריכוזים של ארגוני הטרור באזור סיידא בפאתי ואדי אל-ירמוכ במרחב האוויר הסורי".

במקביל ליירוט, אזעקות נשמעו במועצות האזוריות גולן, עמק הירדן ובעיר קצרין. תושבים בצפת סיפרו על שיגורים של שני טילי יירוט.

האזעקות מגיעות יממה אחרי ההתרעות שהופעלו בגולן בעקבות שיגור שני טילים בליסטיים סוריים סמוך לגבול עם ישראל.

מערכת "קלע דוד" זיהתה שלפחות אחד מהטילים שנורו עלול לנחות בשטח ישראל והתקבלה ההחלטה לשגר לעברו מיירט. לאחר שהתברר כי מסלול הטיל השתנה, הוחלט להשמיד את המיירט. המיירט השני ששוגר זמן קצר לאחר מכן לא פגע במטרה ונפל בשטח סוריה.