העולים בנתב"ג. היום
העולים בנתב"ג. היום צילום: נעם מוסקוביץ

293 עולים מאוקראינה נחתו היום (שלישי) בשעות הבוקר בשדה התעופה בן גוריון, ב-3 טיסות שונות שאורגנו בידי הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין.

את פני העולים בשדה התעופה קיבלו שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, מנכ"ל הקרן ג'ף קיי יחד עם עשרות מתנדבים שקדמו את פני העולים בשירה ובריקודים.

לראשונה, על מנת להקל ולצמצם את ההליכים הבירוקרטיים של רישום העולים והנפקת תעודות הזהות שלהם בישראל, הוטסו מספר נציגים של משרד הפנים לאוקראינה כבר בתחילת השבוע ואלו הנפיקו את המסמכים הדרושים לעולים כבר מראש.

ההליך חוסך לעולים חלק משמעותי מההליך הבירוקרטי שרוב העולים נאלצים לעבור לאחר הגעתם ארצה ומאפשר להם להתמקד במאמצים חשובים רבים אחרים, כגון רישום לבתי הספר, מציאת תעסוקה ועוד.

לפני הגעת העולים לישראל השתתפו כלל העולים בסמינר הכנה לחיים בארץ וביריד תעסוקה ייחודי מסוגו שנועד לתת מענה תעסוקתי לעולים עוד טרום הגעתם לארץ. אחרי הגעת העולים לארץ מסייעת הקרן לידידות לכל עולה, בסיוע כלכלי הנוסף על המענק הניתן באמצעות סל הקליטה וכן תוך מעקב צמוד במשך שישה חודשים, על מנת לוודא כי העולה נקלט בארץ כהלכה וכן משתלב ומסתדר בחייו החדשים בישראל.

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין בירך את העולים: "חודשי הקיץ הם תקופה מרגשת של שיא בעלייה לישראל. אני גאה ביכולתנו לשכלל את מערך הקליטה של הקרן לידידות באמצעות שותפים כמו משרד הפנים, משרד הקליטה והרשויות המקומיות הקולטות את העולים. בגל הטיסות הנוכחי הצלחנו לחסוך לעולים זמן רב ויקר של תעסקות בבירוקרטיה ואף לדאוג שלרבים יחכו משרות, פתרונות דיור ועוד הטבות שיאפשרו להם נחיתה רכה בישראל. אני מודה מקרב לב לכל שותפינו למאמץ ומאחל לעולים קליטה קלה וקיץ נעים ובטוח".

בטקס שהתקיים לכבוד העולים בשדה התעופה בנוכחות שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, אמרה השרה לעולים הנרגשים: "ברוכים הבאים למדינת ישראל, כל אירוע של נחיתת מטוסים עם עולים חדשים בנתב"ג הוא יום של שמחה עבורי ועבור מדינתנו. משרד העלייה והקליטה יחד עם שותפים לדרך ממשיכים בעידוד העלייה ובהבאת העולים ממדינות חמ"ע. אתם, אזרחים חדשים, מסייעים לפתח את כל תחומי החיים במדינה הזו שהיום הפכה לביתכם ותורמים לחברה הישראלית על כל רבדיה. אני מאחלת לכם קליטה מהירה ומוצלחת".

בהמשך דבריה הבטיחה השרה לנדבר שמשרד הקליטה ילווה את העולים בדרכם החדשה ויסייע בתהליך שילובם כאזרחים מדינת ישראל. "אנחנו, משרד העלייה והקליטה, מרגע זה הכתובת שלכם", הוסיפה.

העולים צפויים להיקלט ב-33 ערים לארכה ולרחבה של מדינת ישראל, כאשר שיאנית הקליטה היא העיר חיפה שאליה יגיעו 38 עולים. אחריה בסדר יורד יקלטו הערים: נהריה (28), נצרת עלית (23) וראשון לציון (22) את כמויות העולים הגבוהות יותר. בסך הכל צפויים להגיע 74 ילדים מתחת לגיל 18, מתוכם 47 מתחת לגיל 10. העולה הצעיר ביותר שהגיע ארצה הבוקר בן 7 חודשים סך הכל והעולה המבוגר ביותר הינו בן 80.

טיסת הענק מאוקראינה מביאה עמה עולים מערים שונות, חלקם גם מאזורי הקרבות אשר סבלו מקשיי המלחמה באזורם; רובם המוחלט של העולים העידו כי המצוקה הכלכלית ויוקר המחייה המחריף היוו סיבה משמעותית להחלטה שהובילה אותם לעלות ארצה.

קונסטנטין ק' (33) הינו עו"ד במקצועו ועלה לארץ יחד עם אישתו ובנו מהעיר דונייצק, שידעה קרבות לא פשוטים בשנים האחרונות: "נכון להיום, תוהו ובוהו שולט באזור מגורינו. אנחנו נאלצים להשאיר מאחור את ביתנו, אותו לא הצלחנו למכור. החיים אינם בטוחים עוד באיזור ממנו אנחנו מגיעים. נוסף על כך, אני במקצועי עו"ד, מקצוע שאין לו תכלית בחבל ארץ ששרוי בלחימה ואין לשאר תושבי אוקראינה יכולת לממן את שירותי כעת, מה שמשאיר אותי ללא פרנסה כלל".

אלכסנדר ק' (65) עלה לארץ יחד עם אישתו מהעיר אודסה. הוא סיפר כי: "עלייתנו נובעת מכמה סיבות, ראשית השלטונות במדינה הופכים להיות קנאים יותר ויותר. היום הם מעבירים הוראות בנוגע לשפה שהם רוצים שנדבר, לתכנים שהם רוצים שנצרוך וכן עם מי אנחנו יכולים או לא יכולים לשוחח. בנוסף, האפשרויות הכלכליות ומספר מקומות העבודה הצטמצמו משמעותית. החינוך כבר אינו עיקרון חשוב. אולם הסיבה החשובה והמשמעותית ביותר מבחינתנו היא רצוננו המובהק לגור בארץ ישראל ולהצטרף לבני המשפחה שלנו החיים בארץ".