תנ"ך מסביב לעולם

בימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג התקיימו השנה שיעורים באנגלית, צרפתית וספרדית שנועדו לאפשר לקהלים נוספים ללמוד תנ"ך לעומק.

אלירן אהרון , י"ג באב תשע"ח

תנ"ך מסביב לעולם      -ערוץ 7
התנ''ך חוזר להיות ספר הספרים
יחצ

ימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג התקיימו השנה בסימן ''תנ"ך מסביב לעולם''.

במסגרת זו נערכו לא מעט שיעורים באנגלית, צרפתית וספרדית שנועדו לאפשר לקהלים נוספים לחוות וללמוד תנ"ך לעומק.

בקבוצת דוברי הספרדית, ניתן היה לפגוש עולים ותיקים תושבי הארץ לצד מספר מורים מאמריקה הלטינית, כמו מנהלת מכללה למורים בארגנטינה שספרה על רצונה לחבר את המורים והתלמידים לתנ"ך ולארץ התנ"ך.

הגעתה של הקבוצה מהווה המשך ליום עיון בשפה הספרדית שנערך לפני מספר שבועות והציע לימוד משמעותי ומחבר לדוברי השפה. מכללת הרצוג מתכננת להמשיך ולפתח את הקשר עם אוכלוסיה זו באמצעים שונים דוגמת תרגום לספרדית של פרויקט "היינו כחולמים" לצד חלקים מתוך אתר התנ"ך.

בגזרה הצרפתית, ניתן היה לפגוש מספר מורות ונשים מפריז. לצידן ניתן היה לשמוע אנגלית ניו-יורקית שהגיעה מקבוצה של 25 מורים מניו יורק שמשתתפים בתכנית הכשרה להוראת תנ"ך של המכללה. הקבוצה הגיעה לישראל למשך שבועיים, כאשר שבוע אחד הם טיילו עם התנ"ך ברחבי הארץ, ובשבוע השני למדו בימי העיון בתנ"ך בעברית ובאנגלית.

הרחבת הקהלים שבאה לידי ביטוי בבחירה להעצים את נושא השפות באה לידי ביטוי מיוחד בדבריו של הנשיא ראובן ריבלין שהשתתף במושב הפתיחה של ימי העיון ובפתיחת המחזור השני של הפרק היומי, שנערכה במסגרתו.

הנשיא ציין בדבריו סקר שנערך לאחרונה ובו דווח כי מעל ל-50% מבני הנוער אינם אוהבים תנ"ך והציע לקחת את הקושי כאתגר. "אתם במכללת הרצוג ובישיבת הר עציון שהינן הלב הפועם של לימודי התנ"ך, מודעים לפער שבין התנ"ך לעם הספר, אבל השאלה היא לא איך ילמדו כאן, בימי העיון המרתקים הללו, תנ"ך. השאלה היא איך נבטיח את המשך קריאתו של התנ"ך כספר המכונן של העם היהודי".

הרב בני לאו, ראש מיזם 929 ציין את המשמעות של למידת פרק חדש מדי יום, באופן מסודר. ''ביסוד כל המסע הזה נמצאת התנועה המבקשת לאפשר לכל אדם לגשת אל ספר הספרים ממקומו ומאמונתו. בני בניהם של אלה שעמדו בתחתית ההר מבקשים לחזור אל ירושת הוריהם, בזכות ולא בחסד. בחופש ולא בכפייה, באהבה ולא באימה".

הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש המכללה, הודה לנשיא ריבלין על הכבוד הגדול שהעניק בנוכחותו בימי העיון ובפתיחת הלימוד של הפרק היומי. "העובדה שנשיא המדינה נמצא כאן, ולומד איתנו יחד, משדרת מסר לכל ילד ולכל מתבגר על חשיבות הלימוד בתנ"ך''.

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון, התקשה להסתיר את התרגשותו מול אולמות הלימוד המלאים. "אני זוכר את הימים שהתנ"ך היה מושלך באיזו שהיא קרן זווית. וכשאנחנו זוכים היום לראות איך כל עם ישראל זוכה ללמוד תנ"ך בכל מיני אופנים- והספר הזה חוזר להיות ספר הספרים שכולם בסופו של דבר מחפשים אותו, אין לי אלא להודות לקב"ה שזיכה אותי לראות את זה".