חוזרים לשא נור
חוזרים לשא נור צילום: 'חומש תחילה'

תושבי שאנור אשר שבו ליישוב החרב בצפון השומרון, הודיעו לצה"ל כי יסיימו את המחאה בשעות הערב (שלישי) ויעזבו את המקום באוטובוסים שהזמינו מראש.

"הפעם הגענו בחושך", אמרו, "בפעם הבאה אנו מצפים להגיע חזרה הביתה לאור יום באישור, עם מכונת הכביסה והמקרר, עם דגל ישראל מונף. על מנת להישאר לתמיד".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שנמצא בשאנור עם המפונים נשא דברים במקום, "היישובים בצפון השומרון הם יישובים של המועצה האיזורית שומרון, יישובים שלנו. אני מצפה לקבל טלפון מלשכת ראש הממשלה שמנחה אותי להוציא מחדש היתרי בניה לבתים שנחרבו כאן".

דגן הוסיף "רוב שרי הממשלה תומכים בלתקן את הטעות והעוול של הגירוש. כל שנצרך הוא אישור של הממשלה ואנחנו מוציאים עוד היום את היתרי הבניה. לא נוותר עד שדגל ישראל יתנופף כאן בצורה קבועה, והתושבים יחזרו לכאן".

לדבריו, "לא באנו להתעמת עם כוחות הבטחון. באנו לבנות את ארץ ישראל. ובנחישות יום יבוא. ותראו את הישובים פורחים מחדש".

עקיבא סמוטריץ אשר גורש משאנור מסר הצהרה מהמקום, ''כולם יודעים שתכנית ההתנתקות הייתה טעות שלא לומר שמדובר בפשע. הגירוש הביא רק למשברים ביטחוניים ושסעים חברתיים בעם ישראל. אנו הגענו לשאנור. חזרנו הביתה להביע ביום הזה את התביעה המוסרית והצודקת שלנו לממשלת ישראל - תנו לנו לחזור הביתה''.

ח"כ סמוטריץ אשר היה שותף לעליה אמר, "אנחנו נחזור לכל יישוב, זו רק שאלה של זמן, ושאלה מי יהיה שותף". הוא פנה לראש הממשלה בבקשה: "זה יקרה איתך או בלעדיך, תצטרף, תהיה חלק ותירשם בספרי ההיסטוריה כמי שהוביל את התהליך הזה".

ח"כ שולי מועלם שהצטרפה אף היא למתיישבים ואשר מובילה את החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון מסרה כי "השלב הראשון הוא להעביר את החוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון. היישובים יקומו, כל השאלה היא מתי. החזרה הזו לשאנור היא נקודה בתהליך".