צה"ל: לטנקיסטיות שצולמו "שיער תקין"

גורם צה"לי מתעקש ששיערן של הטנקיסטיות שצולמו עם קשנ"ר עומד בדרישות הצבא (או קצר, או אסוף). מה דעתכם? דעה

גיל רונן , י"ב באב תשע"ח

קצין שיריון ראשי עם הטנקיסטיות
קצין שיריון ראשי עם הטנקיסטיות
צילום: דובר צה"ל

חלף אמנם קצת זמן מאז שצה"ל הודיע בתרועה רמה כי "הניסוי הצליח" וחיילות יוכלו לשרת בטנקים.

באותו יום היה משהו שהפריע לנו ולאחרים אך בלב הסערה הוא נראה פחות חשוב ונשכח לפרק זמן מסויים. ואז החלטנו לשאול את דובר צה"ל כמה שאלות לגבי מה שהציק לנו. ספציפית: קצין שריון ראשי הצטלם על טנק עם ארבע מהשריונריות החדשות.

אלא ששתיים מהארבע נראו כמו מי שאמורות היו להיעצר ע"י המשטרה הצבאית עוד לפני שטיפסו על הטנק. שתיהן – ובמיוחד זו שבצד השמאלי של התמונה – נראו כמי ששיערן פזור ולא אסוף, כפי שצה"ל דורש מנשים ששיערן עובר את הקו העליון של צווארון החולצה.

בפנייתנו לדובר צה"ל ציינו כי בצילום זה ובאחרים המתעדים פעילות של בנות ביחידות קרביות נראות הבנות עם שיער ארוך. זאת, בזמן שעל בנים המשרתים באותן יחידות נאסר ללכת עם שיער ארוך, בין היתר משיקולים בטיחותיים.

שאלנו:

"האם לבנות המשרתות בטנקים מותר ללכת עם שיער ארוך?

"האם לבנות ביחידות קרביות בכלל מותר ללכת עם שיער ארוך?

"אם כן, האם אין בכך סיכון? כידוע, שיער ארוך יכול להיתפס בחלקים מכניים שונים.

"האם אין בכך חוסר שוויוניות?"

וכך השיב לנו דובר צה"ל:

"במסגרת כללי ההופעה והלבוש בצה״ל, נקבע כי על חיילים להסתפר בתספורת קצרה, ועל חיילות לאסוף את שערן (אם הוא עובר את קו הצווארון). כללים אלה נקבעו תוך שקילת ההבדלים בהופעה החיצונית של גברים ונשים. הכללים חלים על המשרתים ועל המשרתות בכלל התפקידים והם מאפשרים להם למלא את משימותיהם בבטיחות".

גורם צה"לי אף התעקש באוזננו כי שיערה של הבחורה הראשונה "תקין" וכי "עברה משטרה צבאית", וכי שיערה של הבחורה השניה משמאל היה אסוף אלא שהרוח גרמה לו להיראות לא אסוף.

ואנחנו אומרים – הנה עוד דוגמה להתייחסות המזלזלת של העומדים מאחורי פרוייקט הנשים הקרביות, לכל יתר העולם. האמת לא חשובה, השוויון לא מעניין, המבצעיות ממש לא מזיזה לאף אחד. העיקר התעמולה.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.