מבצע דרמטי וחוצה יבשות

סרבן גט עבריין נלכד במבצע בלשי מורכב. שליחי בית הדין הרבני הצליחו לשחרר את העגונה. ''סרבני הגט יאותרו בכל פינה נידחת בעולם''.

ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ח

מסר לכל סרבני הגט הנמלטים
מסר לכל סרבני הגט הנמלטים
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

במבצע בלשי דרמטי וחוצה יבשות הצליחו שליחי בית הדין הרבני לשחרר עגונה ו'להפשיר' את התנגדותו של סרבן גט שהינו עבריין נמלט.

מדובר בעבריין ישראלי, חבר כנופיית פשע, שהסתבך בשוד אלים ומזוין, פצע קשה את המאבטח והפך אותו לנכה.

הוא נלכד, נשלח למאסר וישב חמש שנים בבית הסוהר. עם שחרורו מהכלא הוא נתבע לפצות את המאבטח הנכה במיליוני שקלים וגם אנשי המאפיה חיפשו אותו בשל חובות שונים. בעקבות זאת נמלט האיש מהארץ כדי לחמוק מאימת הנושים כאשר הוא משאיר את אשתו עגונה בישראל.

אנשי אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים הפעילו צוות של חוקרים פרטיים בראשותו של החוקר ויקטור סננס והוא הצליח לאתר את כתובתו של סרבן הגט אי שם בעיירה נידחת בברית המועצות, במרחק של 600 ק"מ מהעיר מוסקבה.

הנהלת בתי הדין הרבניים ואנשי אגף העגונות קיבלו החלטה אסטרטגית להטיס את אשתו העגונה ואת בתו מישראל לרוסיה ולשגר אותם יחד עם רב וסופר דיינים רוסי לאותה עיירה. אנשי הצוות איתרו את מקום מגוריו של העבריין סרבן הגט, הפתיעו אותו באשמורת הבוקר ובקשו כי באותו המעמד הוא ייתן גט לאשתו בו במקום - כפי שהבטיח שוב ושוב כשהיה בכלא - שייתן לה גט מיד עם שחרורו מבית הסוהר.

תחילה סירב האיש בתקיפות אבל לאחר שהוסבר לו כי אם לא ייתן גט, ייחשף לגורמים השונים המבקשים את נפשו וכספו, הוא נאות לגרש בו במקום את אשתו כדת משה וישראל. דיין סופר סת"ם ושני עדים כשרים הגיעו במיוחד לעשות את מלאכתם, וכל זאת אי שם בעיירה נידחת בברית המועצות.

מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא בירך את ראש אגף העגונות הרב אליהו מימון ואת החוקר הפרטי של האגף ויקטור סננס על האומץ, התושייה ומסירות הנפש. "זהו מסר לכל סרבני הגט הנמלטים כי בסופו של דבר יאותרו בכל פינה נידחת בעולם".