"הכדורסלן כחול-לבן הופך לזן נדיר"

אחרי זכיית נבחרת העתודה באליפות אירופה בכדורסל, פנו שחקני עבר לשרת התרבות והספורט מירי רגב שתפעל ותעזור לשחקנים הישראלים

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ח

מירי רגב
מירי רגב
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

שלושה ימים לאחר זכייתה של נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל באליפות אירופה עד גיל 20, סוגיית השחקן הישראלי מול הזר, שבה אל שולחנה של שרת התרבות והספורט מירי רגב.

מכתב שנשלח אל השרה רגב הבוקר (רביעי) על ידי 41 שחקני, מאמני ומנהלי עבר בנבחרות ישראל השונות דורש מהשרה רגב לשוב ולהתערב בנושא העדפת השחקנים הזרים על פני הישראלים.

כזכור, בשלהי העונה שעברה, רגע לפני תום העונה הסדירה והיציאה למשחקי הפלייאוף, השביתו שחקני הכדורסל הישראלים את הליגה בשל סיום "החוק הרוסי" והרצון של הקבוצות ומנהלת הליגה לשנות את החוק שחייב שני ישראלים בכל זמן נתון על הפרקט.

רק לאחר התערבותה של השרה רגב ושלל גורמים, חזרה הליגה להתקיים כסדרה, אך הנושא הבוער לא נפתר לחלוטין. כעת, דווקא לאחר זכייתה של נבחרת העתודה באליפות אירופה בכדורסל, בכיכובם של שחקנים ישראלים מובילים כדוגמת יובל זוסמן, דני אבדיה וגיל בני הקפטן, נדרשת שוב השרה רגב להתערב.

במכתב שנשלח הבוקר אל השרה ועליו חתומים שחקני עבר כדוגמת שמעון אמסלם, מיקי ברקוביץ' ומוטי ארואסטי, נכתב כי ישנה ציפיה מהשרה לעזור לשחקני הכדורסל הישראלים, זאת על רקע המצב הנוכחי בליגת העל.

"אנחנו שחקנים, מאמנים ומנהלי עבר בנבחרות ישראל לדורותיהן מברכים את נבחרת העתודה על הישגה ההיסטורי בזכייה באליפות אירופה. הזכייה גורמת לכולנו גאווה גדולה", נכתב בפתיחת המכתב, "הזכייה הגיעה בתקופת שפל במעמד שחקני הכדורסל הישראלים, שבאה לידי ביטוי בכישלון הנבחרת הבוגרת בקיץ שעבר, ובמאבקים של השחקנים הישראלים על מקומם בקבוצות".

עוד נכתב, כי "ההחלטות שנתקבלו בענף הכדורסל בשנים האחרונות גורמות לכך שהכדורסלן כחול-לבן הופך לזן נדיר ועתיד הענף כולו לוט בערפל. הקדשנו את מיטב שנותינו לבניית תשתית הענף, ושמחנו כשהצטרפו אלינו שחקני חיזוק זרים, כל זמן שהמינון היה סביר ותרם לקידום הכדורסל הישראלי. המציאות בענף הכדורסל בשנים האחרונות היא שהתקדמות השחקנים הצעירים נחסמה, ובליגה הם משמשים שחקנים זוטרים ומחליפים. כולנו היינו שחקני ליגת על משמעותיים כשהיינו בני פחות מ-20. כיום זה בלתי אפשרי".

מה דורשים כותבי המכתב, שחקני העבר? "חייבת להיות העדפה מתקנת והשקעה בנוער, במאמנים ובשחקן הישראלי, ויש לבטל את זכויות היתר שמוענקות לשחקנים הזרים, כולל את הטבות המס. ההצלחה של נבחרת העתודה היא ציון דרך משמעותי, ואם רוצים שתימשך, חייבים לגרום לכך שהשחקן הישראלי יהיה על המגרש ולא בשולי הספסל".

לדבריהם, על השרה רגב ומנהלת הליגה "להתגייס ברגע אמת זה ולהעמיד בראש סולם העדיפויות את חיזוק מעמד הכדורסלן הישראלי. שחקני העתודה הוכיחו שהם יכולים ומסוגלים. אין כדורסל ישראלי בלי כדורסלן ישראלי! רק כך נחזיר את הכדורסל למקום המכובד שהיה לו ושהוא ראוי לו!" נכתב.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il