סמל רונן לוברסקי ז"ל
סמל רונן לוברסקי ז"ל צילום: באדיבות המשפחה

ולדימיר לוברסקי, אביו של לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי שנהרג לפני כחודשיים בפעילות מבצעית לאחר שמחבל זרק לוח שיש על ראשו, מברך בערוץ 7 על תמיכת שר הביטחון ליברמן בחוק עונש מוות למחבלים.

"גם היום אנחנו דורשים שהרכב צבאי שיכול לגזור עונש מוות ידון במחבל שהרג את בננו", אמר האב השכול, ''נפגשנו עם הפצ"ר וגם עם שר הביטחון'', סיפר.

''עונש מוות הוא לא נחמה או נקמה, מדובר כאן בכלי הרתעתי ממדרגה ראשונה והכי חשוב - זה מבטיח שאותו מחבל לא יחזור למעגל הטרור כמו שקורה היום שהם נכנסים לכלא, יושבים בתנאים מצוינים ומשתחררים בעסקה כזאת או אחרת. במציאות של היום זה הכלי היחיד שיבטיח הצלת חיים".

לוברסקי מתקשה להבין מדוע מדינת ישראל נרתעה עד היום מלגזור עונש מוות, "נפגשנו עם הפצ"ר והעלנו את נושא עונש המוות והוא אמר לנו שכבר הרבה שנים לא דורשים עונש מוות אפילו במקרים חמורים יותר, ושזו המדיניות. אבל מי אמר שמדיניות שהייתה נכונה לפני עשרים שנה נכונה גם היום? לכן אנחנו מקווים שהדרג המדיני יקבל החלטה שתומכת במתן עונש מוות".

''המלחמה בטרור היום היא לא אפקטיבית, כמובן אנחנו היום במצב יותר טוב מלפני כמה שנים אבל יחידת דובדבן שבני שירת בה מסכלת הרבה ניסיונות פיגועים ומספר ניסיונות פיגועים לא יורד. הילדים שלנו יוצאים כל יום לשטח ואותה תופעה שבני נהרג ממנה מזריקת חפצים מהבניינים זה משהו שקורה שם עשרות שנים ושום דבר לא קורה. אין לנו מדיניות, כל עוד זה לא פוגע עוברים לסדר היום".

לוברסקי גאה בבניו שבחרו ללחום ולהגן על הארץ, "לרונן יש אח גדול שגם שירת ביחידה קרבית, בדוכיפת. אני שירתתי ברוסיה ועשיתי פה שלב ב', לא יצא לי להיות קרבי. הם גדלו בבית עם ערכים, זה מה שהם שמעו בבית ולכן הם רצו לעשות שירות משמעותי".

האב השכול מנסה לחזור לשגרה אבל מקפיד לנחם ולחזק משפחות שכולות אחרות, "רונן תמיד איתי, בכל רגע ורגע והזמן לא מרפא. אנחנו בקשר עם פורום בוחרים בחיים של משפחות שכולות. אתמול הלכתי לנחם את משפחת לוי שבנה נהרג בגבול עזה. זה חשוב לכל משפחה לשמוע ממשפחת שכולות אחרות על ההתמודדות. אמרתי להם שאסור להיות בשכול תמידי וצריך לנסות ולהוציא ממה שקרה משהו חיובי, להפיץ את אורו של הילד שנהרג ולהנציח אותו".