טורניר יוליס: גוש קטיף נשאר על המפה

13 שנים אחרי הגירוש מגוש קטיף, ציינו השנה חצי יובל לטורניר יוליס, טורניר הכדורסל המרכזי של נוער גוש קטיף. המנצחת - נווה דקלים

נרי וייס , י"ג באב תשע"ח

טקס הענקת הגביעים השבוע
טקס הענקת הגביעים השבוע
צילום: באדיבות המועצה האזורית נחל שורק

25 שנים עברו מאז יצא לדרך 'טורניר יוליס', טורניר הכדורסל של נוער גוש קטיף. גם בתקופות הקשות ביותר, תחת התקפת טרור וגירוש המשפחות מביתם, מעולם לא עצרו בגוש קטיף את המסורת הייחודית המתקיימת בין תחילת החופש הגדול עד לאירוע השיא - משחקי הגמר למחרת תשעה באב.

בגמר האחרון שנערך באדמת גוש קטיף, ערב העקירה (15/8/2005), מול אלפי צופים נרגשים ומעודדים את הקבוצות, הבטיח שלמה יוליס, אביו של איתי ז"ל לנוער גוש קטיף שיעשה כל שיוכל כדי ש"מנגינת הטורניר" החשוב הזה לא תיפסק.

ואכן, על אף שנותקו מבתיהם בגוש קטיף והתפזרו בקהילות לאורך הארץ, במשך 13 השנים מאז העקירה, טורניר הכדורסל ממשיך להיערך, לחבר בין הנוער מהיישובים השונים, להיות ביטוי לזיכרון, געגועים, והכיסופים לשוב הביתה ולהרים רוח של אמונה, אחדות והמשכיות.

13 שנים עברו מאז נעקרו וגורשו משפחות רבות מהגוש, וכאמור, גם זה לא מנע מהם על אף התפרסותם ברחבי הארץ, לשוב ולקיים גם השנה את טורניר הכדורסל המסורתי לזכרו של איתי יוליס.

השנה התקיים הטורניר בסימן חצי יובל, כש-13 שנים לעקירה מגוש קטיף, התקיימו המשחקים החל משלב המוקדמות ועלה באירוע הגמר הגדול באולם הספורט שביד בנימין בהובלת מתנ"ס נחל שורק שבמועצה האזורית נחל שורק.

בשנים האחרונות, מאז העקירה חברה המועצה האזורית נחל שורק ל'ועד מתיישבי גוש קטיף' ולקחה חסות על הטורניר ובזכותה הקשר החברי האנושי בין אנשי גוש קטיף לא נותק ואף התחזק, הטורניר נמשך זו השנה ה –13 ברציפות מאז הגירוש.

אל האולם שביד בנימין הגיעו מכלל יישובי גוש קטיף, נוער ובוגרים מכל רחבי הארץ, לשחק לעודד ולצפות במשחקים.

משחק הגמר נערך למחרת צום ט' באב, התאריך הקבוע, באולם הספורט ביד בנימין בהשתתפות ראש המועצה אלי אסקוזידו, שחקן מכבי ת"א לשעבר טל ברודי, הרב גבי קדוש, ראש המועצה הראשון של גוש קטיף ראובן רוזנבלט ועוד.

ראש המועצה אלי אסקוזידו אמר כי כראש המועצה נחל שורק, הוא ימשיך לעד את המסורת שהחלה לפני 25 שנים בגוש, כשאמר: ''אנחנו עושים הכל כדי שמנגינת הטורניר החשוב לא תיפסק".

בסיום המשחקים קבוצת 'גני טל' הוכרזה כאלופה בנוער ו'נווה דקלים' בבוגרים ומפגן העוצמה של נוער הגוש, ממשיך לחבר בין היישובים השונים, ולהוכיח כי למרות הכל, ועל אף הכל גוש קטיף נשאר על המפה.‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il