הממתינים במחנות באתיופיה אינם יהודים

הפעיל החברתי איינאו פרדה סנבטו קורא לממשלה לדחות את הקריאה להעלות מאתיופיה את מי שאינם יהודים ולא לחשוש מתווית שקרית של גזענות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ח

נתניהו באדיס אבבה
נתניהו באדיס אבבה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בימים האחרונים הבאנו ביומן ערוץ 7 כמה וכמה קולות הקוראים לממשלת ישראל ולעומד בראשה להשלים את העלאתם לישראל של הממתינים במחנות בגונדאר ובאדיס שבאתיופיה. העיתונאי והפעיל החברתי, איש העדה, איינאו פרדה סנבטו, שמע את הדברים והוא מתקומם. ביומן הערוץ אירחנו אותו להבהיר את הכעס.

לטעמו של סנבטו העלאת הממתינים במחנות תפגע אנושות בקהילת יהודי אתיופיה. לדבריו הממשלה והשרים חוששים מתיוגם כגזענים ולכן אינם פועלים כפי שההיגיון והחוק דורשים מהם. "העלאת יהודי אתיופיה ששמרו על יהדותם הסתימה בשנת 91'. היו עוד כמה בקוארה שעלו ב-92'. היו כמה מהפלשמורה שזקני העדה בדקו וראו שהם לא זכאי עליה. כך נותרו 3000 איש שלא עונים להגדרה של חוק השבות ולא על פי ההלכה", פורס סנבטו את השתלשלות האירועים וממשיך:

"אחרי מבצע שלמה, בשנת 91', ביקשו משפחות להעלות קרובים. הוקמה ועדת רובינשטיין שדנה לגופו של הנושא ובסופו של דבר החליטו להעלות אותם במסגרת חוק הכניסה כדי לסגור את העניין. זה היה אז מעשה אמיץ של הממשלה. העלו אותם, הם עברו גיור לחומרה, אבל אחר כך הם רצו איחוד משפחות. הקימו את ועדת יאיר צבאן, שהיה אז שר הקליטה. נעשתה בדיקה נוספת תחת לחץ פוליטי וחברתי ובעקבותיה העלו עוד כמה. בשנת 97' ראש הממשלה נתניהו היה הראשון שבטקס סיים את העליה מאתיופיה. אבל נוצר תיאבון והגיעו חדשים".

לדברי סנבטו לסוגיה נכנסו גורמים בעלי עניין מקרב קהילות האוונגליסטיים, המיסיונרים והרפורמים. לדבריו הגורמים הללו מביאים גויים למחנות, עוטפים אותם בחליפת יהדות ודורשים לדאוג להעלאתם ארצה.

"אלה שטוענים שהם מזרע ישראל טוענים שבמאה ה-19 אבותיהם המירו את דתם, חלקם בכוח וחלקם בדרכים שונות. יש גם אנוסי ספרד", הוא מזכיר את מי שהתנצרו בארצות אחרות ואינם תובעים זכויות עליה לישראל.

לטעמו של סנבטו "הצבע השחור מפחיד את נתניהו, את בנט, את דרעי וכל הממשלה. זה נתפס כגזעני", הוא אומר וקובע כי מדובר בתעמולה רגשית חסרת בסיס המבקשת לתייג את כל מתנגדי העלאת הממתינים במחנות כגזען, אך כיצד ניתן לכנות מדינה כגזענית בשעה שעל מנת להעלות קבוצות קודמות נקבע 'חוק הכניסה' שדרכו עולים מאתיופיה מי שאינו יהודי על פי ההלכה ואינו זכאי לחוק השבות בשל ניתוקם מהעם היהודי. "הפלשמורה לא הוכיחה את יהדותם לא לפי חוק השבות ולא לפי חוקים אחרים. זו רק תעמולה רגשית".

"אנשים לא רואים לנגד עיניהם את טובת המדינה אלא את הצד הפוליטי של ארגונים אמריקאים רפורמים שעומדים מאחורי קמפיינים של חברי כנסת. הגיעו שישים אלף מהפלשמורה ומתוכם ארבעים אחוז לא קשורים לפלשמורה. הם קוראים לעצמם 'שארית בית ישראל' אבל אין חיה כזו ולא הייתה חיה כזו".

לטעמו של סנבטו עלייה נוספת תפגע אנושות בקהילה. "מי קובע שהם יהודים? אנשים רפורמים?", הוא שואל ומסביר את הפגיעה האפשרית בבני קהילת יהודי אתיופיה: "יש לצערינו בארץ כשבעים אלף אריתראים סודנים ומהגרים. האריתראים נמצאים בנישואים פיקטיביים עם אתיופים כדי להישאר בישראל ולזכות באזרחות ישראלית. זו סכנה לקיומנו".

לדבריו גורמים מבין העולים שמנסים לבטא עמדה כמו שלו נמצאים תחת איומים והשמצות חריפות. "באתיופיה היינו מאוימים פיזית וגם בארץ ישראל אין לנו ביטחון. רובנו דואגים למורשת ישראל ולדת ישראל ואנחנו מאוימים פיזית".

סנבטו קורא להשאיר את ההכרעות בדבר יהדותם של בני הקהילה אך ורק בידי הקייסים וזקני העדה המכירים את פרטיו של כל אדם בקהילה שבעה דורות אחורה, "למה לא משתמשים בידע העצום הזה ומונעים הגירה זרה לארץ?".

"הליכוד מדבר על חוק הלאום אבל צריך לשמור על זהות היהודית", אומר סנבטו ופונה ישירות לראש הממשלה: "נתניהו, אתה בן של היסטוריון. אמרת פעם שהשמאל שכח מה זה להיות יהודי. אני מקווה שהליכוד לא שכח מה זה להיות יהודי".