למנוע בכייה לדורות

לצד התאמה בערכים ובשאיפות, אין לזלזל בחשיבות ההתאמה הגנטית בין בני זוג. דעה

אורי יפה , י"ד באב תשע"ח

למנוע בכייה לדורות           -ערוץ 7
במאמץ קטן לעשות צעד גדול לעבר הבאת ילדים בריאים. תינוק
צילום: פלאש 90

"ניתנה רשות לרופא לרפאות", אומרת הגמרא בבבא קמא, ומסבירים חז"ל כי לא מדובר רק ברשות או בזכות, אלא מצווה וחובה היא על כל מי שיודע לסייע לבני אדם להיות בריאים.

בעולמנו, שבו הטכנולוגיה מתפתחת ועולם הרפואה מגלה ללא הרף פרטים חדשים ופתרונות יצירתיים, ניתן לא רק לרפא מחלות שעד היום נחשבו לממאירות, אלא למנוע מראש את הגעתם של מחלות ופגעים נוראיים לעולם. אם מצווה על הרופא לרפא חולים, בוודאי שזכות גדולה ואף חובה לעשות הכול כדי למנוע הבאת ילדים חולים לעולם.

ט"ו באב הוא חג האהבה. במקורות מופיע התיאור הציורי המרגש של בנות ישראל המחוללות בכרמים ומתפללות למצוא חתן, כשמהצד השני מגיעים בחורים יראי שמיים, וכך נוצרים מפגשים מלבבים שמהם בעזרת השם נוצרות משפחות לתפארת, כל זוג לפי הצדדים שראו זה בזו - מהם שבחרו לפי המראה החיצוני, מהם שאהבו את המידות הטובות ומהם שגילו שהם בעלי תחביבים זהים.

גם עולם מערכות היחסים של היום מגוון ועשיר: יש שמחפשים בית יותר תורני, וכאלה שמעדיפים פתוח. מדברים מראש אם יגורו ביישוב או בעיר, קרוב להורים או רחוק, מה ילמדו, היכן יעבדו, ואט אט רוקמים יחד מערכת זוגית שמתפתחת להיות משפחה ובית נאמן בישראל. לצערנו, זוגות רבים כמו מדלגים על שלב אחד נוסף בדרך לחופה, עוד התאמה נדרשת בין האיש והאישה, חשובה לא פחות מאלו שהוזכרו למעלה: ההתאמה הגנטית.

בעולם יש מחלות המועברות בתורשה, חלקן קשות ומביאות למוות בגיל מוקדם. המחלות האלה מופיעות אצל תינוקות אשר שני הוריהם נשאים של הגן הגורם אותן. כשילד בא לעולם עם מחלה כמו טייזקס, AT, תסמונת סירופ המייפל ורעות חולות מעין אלה, הוא נידון לחיים קצרים, רוויי סבל וכאבים, ולהוריו צפויות שנים קשות של לילות ללא שינה, ריצה בין בתי חולים ושברון לב נוראי. לא מעט הורים לילדים חולים מספרים לאנשי 'דורות' כמה הם מצטערים שלא ביצעו את הבדיקה הנדרשת לפני שהתחתנו, והיו יכולים למנוע מילדיהם את המציאות הקשה שאליה נולדו.

לא מדובר בהליך מורכב. להפך, זו בדיקה פשוטה: באמצעות דגימת דם שנלקחת מכל נבדק או נבדקת בוחנים הרופאים במעבדות של 'דורות' אם הבחור או הבחורה נושאים גן פגום, וכשרוצים לבחון התאמה בין בני זוג משווים בין נתוני שתי הדגימות. אם גן בעייתי מסוים נמצא בצורה זהה אצל שני הנבדקים, קובעים כי ישנו חוסר התאמה, ואז מומלץ לזוג שלא להתחתן, או לבחון פתרונות רפואיים שיאפשרו הולדת ילד בריא ללא סיכונים.

פעמים רבות נשמעת הטענה שהבדיקות נצרכות רק לציבורים מסוימים ששומרים באופן מסורתי על נישואין בתוך הקהילות, העדות או החסידויות. חשוב לדעת שטענה זו הופרכה. מדי שנה מתגלות עוד ועוד מחלות גנטיות בתפוצות שונות. למעשה לכל תפוצה יש גנים האופייניים לה ומחלות שרבים מיוצאיה נושאים. עם זאת, גם בנישואין בין אשכנזי לספרדייה או להפך בהחלט עשויים להימצא גנים פגומים זהים, והתוצאות לעיתים איומות. לכן הבדיקה חשובה לכל עדה או מוצא.

כשהחלו הבדיקות הגנטיות בארצות הברית, גדולי הרבים לא ראו בכך דבר טוב, אך כשנחשפו למקרים כואבים של משפחות שילדיהן נפטרו בזה אחר זה בגיל שלוש או ארבע, או פגשו ילדים הלוקים במוגבלויות קשות בשל מחלה גנטית, הם הורו מיד לתלמידיהם לבצע את הבדיקות במסגרת מכלול הנתונים הנבחנים לפני חתונה.

כיום המצב הוא שבציבור החרדי כולם מבצעים את הבדיקות, ואילו בקרב החילונים מקובל להפסיק את ההיריון אם נמצא שהעובר חולה, וכך קורה שכמעט רק בציבור הדתי נולדים ילדים חולים. את הסטטיסטיקה הזאת אפשר לבלום, ובמאמץ קטן לעשות צעד גדול לעבר הבאת ילדים בריאים. בקרוב אצל כולם בע"ה, ושתזכו לגדלם.

הכותב הוא מנהל 'דורות' מבית 'דור ישרים'