הר הבית בבוקר תשעה באב
הר הבית בבוקר תשעה באבצילום: מתי עמר/TPS

בעיצומו של צום תשעה באב הרחיקה המשטרה עשרות מתפללים מישיבת תורת החיים משערי הר הבית, בטענה שתפילתם יכלה לעורר מהומות והתפרעויות מצד באי המקום המוסלמים.

עו"ד מנשה יאדו המייצג את המתפללים פנה במכתב לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, בבקשה לשנות את מדיניות האכיפה של המשטרה בנושא.

במכתב שנשלח לשר מתואר האירוע, במהלכו הגיעה קבוצת תלמידי ישיבת תורת החיים מיד בנימין לתפילה בשערי הר הבית ביום צום תשעה באב. המתפללים היו עטורי תפילין וטליתות, ונשאו תפילה בקול רם כשהמשטרה החליטה להרחיקם מהמקום. הם הורחקו למרחק של מאות מטרים תוך שהשוטרים משתמשים כנגדם בכוח רב , למרות ששהייתם במקום נעשתה כחוק.

בהמשך המכתב מתואר כי "גיבוי נחוש של המשטרה לתפילת יהודים מחוץ לשערי ההר ישדר לציבור המוסלמי כי ליהודים יש זכויות בעיר העתיקה, ויאפשר ליהודים לממש את זכותם הלאומית, הדתית, החוקתית והאלמנטרית". עוד נטען במכתב כי מטרת המשטרה הייתה למנוע תסיסה בשטח, אך עצם ההרחקה הפומבית של המתפללים העבירה שדר לציבור המוסלמי כי ליהודים אסור להתפלל גם בשערי הר הבית, דבר שעלול ליצור תסיסה נגדם.

סיכום המכתב כלל גינוי לאופן פעולת המשטרה באירוע "המשטרה פעלה בדפוס לעומתי שיצר תסיסה בין המתפללים לבין השוטרים, מקום שנכון היה להכיל את התפילה היהודית וליצור אווירה מגבה", ופניה לשר ארדן בבקשה שיופקו לקחים מהאירוע "תוסדר מדיניות תוך מתן משקל ראוי לזכויות היהודים למימוש רגשותיהם הלאומיים וחופש הפולחן שלהם בשערי הר הבית, הן בתשעה באב והן בכלל".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו ציין, "השר ארדן הודיע כשנכנס לקדנציה כי בכוונתו לחזק את האחיזה היהודית בהר הבית. אמר ועשה. בקדנציה שלו השתנתה המדיניות והפכה למדיניות שיטורית, שמכירה בעובדה שהר הבית בידינו ויוצקת תוכן לעובדה הזאת, תוך כיבוד הסטטוס קוו מחד וכיבוד זכויות היהודים בהר הבית מאידך.

יאדו הסביר כי מטרת הפניה לשר ארדן היא "להסב את תשומת ליבו לכך שמחוץ לשערי הר הבית הנורמות שהכתיב לא מתקיימות, ויהודים לא יכולים להתפלל שם כמו שצריך. אפילו לא ביום תשעה באב שהוא יום ברור של תפילה, זעקה ושברון לב. אנו מקוים שהשר ארדן ימשיך במגמה החיובית והנכונה שיצר על הר הבית, ויפעל כדי לאפשר ליהודים להתפלל מחוץ לשערי הר הבית".

עוד הוסיף "אנו מקווים כי הפניה שלנו לשר ארדן תעורר את תשומת ליבו לכך שמשטרת ישראל, לטעמנו מתוך חשש יתר מאלימות של גורמים אסלאמיים קיצוניים, לא אפשרה לעשרות יהודים להתפלל תפילת זעקה מחוץ לשערי הר הבית בצום תשע באב".

"אנחנו סבורים כי יש בכוחו של השר ארדן לגרום שינוי תפיסה מבצעי אצל המשטרה בנושא זה, ולנער אותה באופן כזה שתממש את תפקידה ותגן על הזכות של יהודים לבטא את רגשותיהם הלאומיים מחוץ לשערי הר הבית, הן בתשעה באב יום הזעקה והן בכל יום ויום. לשם כך פנינו, ואנו מאמינים שיש בידיו לשנות, מה גם שהוכיח בעבר שיש לו מגמות נכונות בעניין", סיכם יאדו.