הנשיא ריבלין מתקבל במשמר כבוד בסרביה
הנשיא ריבלין מתקבל במשמר כבוד בסרביה צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין נחת הבוקר (חמישי) בסרביה ופתח את ביקורו הממלכתי בטקס קבלת פנים בארמון הנשיאות על ידי נשיא סרביה אלכסנר ווצ'יץ'.

נשיא המדינה אמר בטקס כי ישראל וסרביה הן ידידות קרובות. "לאומות שלנו יש הרבה מהמשותף. התמודדנו, ואנו עדיין מתמודדים, עם הצורך להגן על עצמאותנו מול כוחות גדולים מאיתנו. בשנה שעברה, ישראל וסרביה ציינו 25 שנים לחידוש היחסים הדיפלומטיים, אבל החברות בינינו ארוכה הרבה יותר. אני גאה להיות הראשון מנשיאי ישראל המגיע לבקר בסרביה, ויהיה לי הכבוד לארח אותך אדוני הנשיא בישראל, בירושלים".

הוא התייחס ליחסים הכלכליים הענפים בין המדינות. "אנחנו גאים במספר הרב של ההשקעות הישראליות בסרביה. רצוננו וחובתנו להיות שותפים אמתיים לאלו המבקשים להושיט לנו יד ולצמוח יחד. אשמח מאוד לראות את המדינות שלנו מעמיקות את שיתוף הפעולה. בפגישתנו שוחחנו על כוונתנו לחתום על הסכם למניעת כפל מס בין ישראל לסרביה בעתיד הקרוב ועל כינוסה של ועדה כלכלית משותפת".

הנשיא ציין את הקהילה היהודית העתיקה שהקימה את ביתה בסרביה ובבלקן בימי האימפריה הרומית עד לימי מלחמת העולם השנייה והשואה. "פנינו ופני הקהילה היהודית בסרביה אל העתיד אך אל לנו לשכוח את ההיסטוריה על הטוב והנורא שבה. כל שאירע כאן במלחמת העולם השנייה על ידי הגרמנים ועוזריהם – אסור שישכח. כחלק מהעם היהודי שסבל בשואה, אנו ערים לסבל של העם הסרבי. אנו מקווים שבעתיד יוקם אתר הנצחה לקורבנות מלחמת העולם השנייה שבו הדור הצעיר יוכל ללמוד על שואת העם היהודי".

"אני מבקש להודות לך אדוני הנשיא על העברת החוק להשבת רכוש יהודי ללא יורשים. זהו חוק מוסרי שצריך לשמש כמודל לחיקוי למדינות אחרות גם כן. הקהילה היהודית בסרביה, על אף שהיא קטנה, היא עדין חיה ומשגשגת וזהו גשר חשוב בין עמינו", סיכם ריבלין.

נשיא סרביה אמר שהוא שמח לארח לביקור ממלכתי ראשון את נשיא מדינת ישראל וציין את היחסים החמים בין סרביה וישראל לאורך השנים. הנשיא ווצ'יץ' התייחס להקמה המתוכננת של מרכז לזיכרון השואה: "ברצוננו להקים כאן בבלגרד 'יד ושם' משלנו לזיכרון יהודי סרביה, אזרחי סרביה והצוענים שנספו במלחמת העולם השנייה".

הנשיא הדגיש את מחויבות סרביה לזיכרון השואה ולדאגה לכך שזוועות השואה לא יתרחשו שוב בעתיד.

"סרביה תוסיף לתמוך בקיומה בשלום ובהישרדותה של מדינת ישראל ותמיד ישררו יחסי ידידות בין סרביה, מדינת ישראל והעם היהודי", סיכם ווצ'יץ'.