אריה יצחקי
אריה יצחקיצילום: באדיבות המצולם

אריה יצחקי, ממגורשי גוש קטיף, סופר והיסטוריון צבאי, לא שוכח, למרות השנים מי הוא האיש שאחראי לגירושו מביתו.

"מרבית האנשים שעסקו בגירוש מבקשים סליחה ואומרים טעינו. אבל על הבגידה של אריק שרון לא אסלח. הייתי בקשרים טובים עם אריק ועבדתי איתו בכמה פרויקטים. בחנוכה שלפני הנאום המפורסם בכנס הרצליה בו בישר שרון על תוכנית התנתקות, הוא בא לבקר אותי בכפר ים.

אשתי דתייה הכינה לו שלושה מגשי בורקס. ואז אריק אמר לנו, 'אריה ודתייה אני מתבייש בכם. הייתי עכשיו ביהודה ושומרון ויש שם עשרות מאחזים ולכם כאן יש רק 3 מאחזים'. הבאתי לו מפה והוא אמר שהוא מאשר לי לבנות עוד מאחזים. חמישה שבועות אחר כך הוא נאם בהרצליה והכריז על התנתקות", מספר יצחקי בראיון לערוץ 7.

הוא מוסיף, "האמנתי ששרון יבצע את התנתקות. הכרתי את אריק וידעתי שאם הוא מחליט הוא מבצע. היום, כשאני שומע שבנו גלעד מתמודד בפריימריז של הליכוד, זה הזוי. מי שהסית את אריק היו שני הבנים שלו גלעד ועומרי".

יצחקי חושף גם כי "אחד הדברים שעד היום לא פרסמתי הוא שהיה לי 'גרון עמוק'. סוכן שצמוד לרמטכ"ל חלוץ ולאלוף הפיקוד והיה כותב את הפרוטוקולים. שעתיים אחרי שהייתה נגמרת הישיבה הוא היה מעביר לי את החומר. הייתי המום מהדברים שנאמרו שם".

"אחד הציטוטים הזכורים לי היה של חלוץ ,'אם המתנחלים יביאו 30 אלף איש לגוש קטיף, שאפילו לא יתנגדו, לא נוכל לפנות את את הגוש'. הלכתי לרבנים של הישיבות וביקשתי מהם שיבואו אך הם סירבו. לימים ראיתי את המסמך של הגירוש והציטוט הופיע שם", נזכר יצחקי.

בנווה ים רואים ושומעים את מה שקורה בעוטף עזה? "שקט - ואם תהיה אזעקה אז זה יבוא מצד סוריה. מידי פעם אנחנו נוסעים דרומה לעוטף עזה לחזק את התושבים. אנחנו מחכים עדיין שיבנו לנו את בתי הקבע ולמרות השקט והפסטורליות, אני מחכה לטלפון הראשון מהמדינה או מהצבא שיבשר לי שאפשר לחזור לכפר ים".

איך לדעתך יש להגיב למצב בגבול עזה? "אין מנוס מפעולה צבאית בעזה, זה רק עניין של זמן".

הוא מסכם ואומר, "אני מהאנשים האופטימיים ותמיד אני נזכר בחנן פורת ז"ל, שסיפר לנו שלקח להם 19 שנים לחזור לגוש עציון. בינתיים עברו 13 שנים ואנחנו בטוחים שעוד נשוב לגוש קטיף.