מוסיקה יהודית
מוסיקה יהודית צילום: יחצ

לאורך השנה, מתקיימים ברחבי הארץ אירועי מוסיקה יהודית: יש פסטיבלי כליזמר ופיוט, קונצרטים של חזנות והרבה מופעים של מוסיקה יהודית פופולרית.

מופעי מוסיקה יהודית על סוגיה השונים הפכו ליותר ויותר פופולריים בשנים האחרונות. המשותף לכולם הוא שלרוב מדובר בז'אנר אחד במוסיקה היהודית.

המיוחד בפסטיבל צלילי מוסיקה יהודית הוא העובדה שהוא מציע ז'אנרים מגוונים של מוסיקה יהודית. בדרך זו נחשפים למעשה, לא רק למוסיקה בז'אנר שמכירים אלא גם לטעום ז'אנרים אחרים של מוסיקה יהודית.

כדי לטעום משהו ולהביאו בפניכם לקחתי שלוש דוגמאות:

קרליבך הגדול עם האחים סולומון-בהשראת הלהקה המשפחתית, האחים הקימו את להקות - "סולפארם", "להקת המושב" "והמקור" - וייצרו מוסיקה מקורית משלהם. תוך זמן קצר הפכו לשם גדול במוסיקה היהודית ברחבי הארץ והעולם, ובייחוד המוסיקה של שלמה קרליבך, ההשראה מאחורי המופע הערב.

מוסיקה יהודית בהשראת העולם עם להקת תלתנא -להקה שהוקמה לפני כעשר שנים כטריו, כשלמוסיקה הקלטית השפעה רבה על הלהקה ומכך נבע שמה - תלתנא . הנגנים עצמם גדלו והתחנכו בסביבה דתית ובשל כך נחשפו כבר מילדותם ללחנים שונים בשולחן השבת , לתפילה ועוד. החיבור בין הנגנים, כאשר לכל אחד השפעות מוסיקליות שונות, יצר שילוב מקצבים ומוטיבים שונים משלל סגנונות מוסיקליים ביצירת העיבודים.

התעלות הנפש של להקת פארן- עוּד, קמנצ'ה ומגוון כלי הקשה מנגנים כאחד ואורגים מצלול מרגש במופע אקוסטי ייחודי. הנגנים והמאזינים יוצאים יחדיו למסע במדבר דרך הצלילים, הנופים והתרבויות של המזרח.

הפסטיבל במתחם התחנה הראשונה בירושלים, בשבוע הקרוב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו