כישורי מנהיגות בקרב בני נוער

דור העתיד - בני הנוער של היום הם דור העתיד של המדינה. עוד רגע והם מתגייסים לצה“ל ומיד אחר כך החיים האזרחים.

תגיות: בני נוער
תוכן שיווקי , י"ח באב תשע"ח

פיתוח מנהיגות
פיתוח מנהיגות
istock

ככל הנראה האדם הראשון שהבין את עומק החשיבות של חינוך בני הנוער היה אפלטון ביוון העתיקה. בספרו ”המדינה“ כתב ”שכן יותר מכל להטביע צורה במי שהוא צעיר ורך“.

דבריו של אפלטון נכתבו לפני למעלה מאלפיים שנה, אך נשארו רלוונטיים עד היום. גם היום אנו מחזיקים באותה התפיסה ושמים את החינוך בראש סדר העדיפויות. אך עבור רבים מאיתנו המילה חינוך מייצגת בעיקר את מקצועות הליבה ופחות את החינוך הערכי שהוא לא פחות חשוב.

עלינו כמורים, כהורים וכחברה לשים את החינוך בראש סדר העדיפויות ולתת דגש גם על חינוך ערכי ומעצב אשר נותן לבני הנוער את הכלים הנכונים אשר יאפשרו להם להשתלב ולהוביל את החברה והמדינה. עלינו להשקיע בפיתוח כישורי המנהיגות של בני הנוער; מנהיגות היא אינה תכונה אחת ובטח שלא תכונה מולדת - מנהיגות היא אוסף של תכונות אותן ניתן להנחיל לבני הנוער. אז מדוע בעצם חשוב להשקיע בפיתוח כישורי המנהיגות ומהן התרומות או התועלות שניתן להשיג מכך?

חשיבות המנהיגות בקרב הנוער

דור העתיד - בני הנוער של היום הם דור העתיד של המדינה. עוד רגע והם מתגייסים לצה“ל ומיד אחר כך החיים האזרחים. כל אחד ואחת מבני הנוער ימצאו את הכיוון שלהם בחיים ויהפכו להיות הכוח המוביל במדינה, לחיוב או לשלילה. עלינו לתת להם את ארגז הכלים הנכון אשר יהפוך אותם לאנשים מובילים ובעלי תרומה משמעותית בתחומים שונים של החברה, הכלכלה והפוליטיקה.

בני נוער וצעירים באופן טבעי פתוחים יותר לשינויים. בכל פעם שהחברה שלנו עוברת שינוי בדפוסי המחשבה המקובלים, הדור הצעיר הוא המוביל. צעירים פחות מפחדים משינויים ויש להם יותר אומץ ללכת נגד הזרם ולאמץ דפוסי מחשבה חדשניים. חשוב שנשקיע בפיתוח כישורי המנהיגות שלהם על מנת להפיק מכך את המיטב עבור החברה כולה. עלינו לתת להם את החינוך הערכי הדרוש על מנת להוביל את השינויים הנכונים ולעמוד באתגרים שמחכים לנו כחברה ומדינה.

העצמה אישית - אם עד עכשיו דיברנו על החשיבות של פיתוח מנהיגות בקרב בני נוער מתוך נקודת המבט של החברה בכללותה, עכשיו נציין את חשיבותה של המנהיגות ברמת הפרט. היכולת לצאת נגד דפוסי מחשבה מקובלים מתוך הבנה שזה בסדר גמור, היכולת לשכנע ולהוביל אנשים מתוך השראה, מתוך אמונה בדרך תורמת רבות לבני הנוער גם ברמה האישית. אנו בתור חברה מרוויחים מכך אך גם כל אחד ואחת מבני הנוער זוכים להעצמה אישית.

לסיכום, חינוך למנהיגות תורם גם ברמת הפרט ובזהותו האישית של הפרט וגם לחברה כולה. כישורי המנהיגות המוטמעים בקרב בני הנוער מחזקים אותם ומעניקים להם את התכונות שיכולות להפוך אותם לאנשים מצליחים בתחומם. אל תתבלבלו בין מצליחים לבין מפורסמים, מנהיג יכול להיות גם דמות אנונימית מחוץ לתחום בו גילה את תכונות המנהיגות אך עם זאת בעל משמעות ותרומה רבה. ומתוך כל זה יוצאים דברים גדולים המשפיעים ומשנים את החברה כולה. הנוער הוא דור העתיד, זוהי אינה קלישאה אלא עובדה; חשוב להשקיע ולהעניק להם את ארגז הכלים שיסייע להם להתמודד עם אתגרי העתיד.

מורים בישראל שאמונים על חינוך הדור הבא, צריכים בעצמם לשפר את יכולות המנהיגות וההדרכה שלהם. קורסים וסדנאות למורים נעשים מטעם בתי הספר שפונים לחברות המספקות הדרכות אלו ומכשירים את המורים בבית הספר להיות טובים יותר ועל הדרך משפרים ומגבשים את הצוות בפן האישי.

האמר בחסות שרביט – המנהיגות בידיים שלך.