'חמאס הבין את המסר. אנו לקראת רגיעה'

סגן שר הביטחון: נערכים להגנה ממוקדת בישוב אדם ולקידום הגנת ישובים כוללת. בעזה, חמאס הבין שישלם מחיר שטרם שילם. אנו לקראת רגיעה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ח

'חמאס הבין את המסר. אנו לקראת רגיעה'-ערוץ 7
המסרים עברו לעזה. בן דהן וליברמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בשיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, עלתה סוגיית האבטחה בישובי יו"ש, בעקבות הרצח של יותם עובדיה הי"ד בישוב אדם, וסוגיית הסיכוי להסלמה ביטחונית ברצועת עזה, נוכח ירי הצלפים של הימים האחרונים.

בראשית הדברים התייחס סגן השר לסוגיית אבטחת הישובים והזכיר כי "יש תכנית רחבה ששר הביטחון אישר אותה, תכנית 'קשת יהונתן' שנועדה למיגון הישובים והדרכים אל הישובים. זו מעטפת רחבה יותר שנותנת הגנה אקטיבית, בין השאר גם על ידי איתור וניטור תשדורות פייסבוק ופוסטים. התכנית הזו מקפת וגדולה, אבל לצערינו היא עולה הרבה מאוד כסף. אנחנו בוחנים כעת לתת את המדרגה הראשונה שעלותה כ-250 מיליון שקל, כאשר התכנית הכוללת מדברת על כמה מיליארדים".

לזאת מוסיף סגן השר ומציין כי בימים אלה נעשית עבודה ממוקדת באשר לישוב אדם לנוכח מיקומו הרגיש ועל מנת לאתר פתרון הגנתי ממוקד הנוגע לאזור ממנו הגיע המחבל שביצע את הרצח.

"הישוב אדם בחלקו סמוך לחיזמה ששם יש גדר שנותנת אינדיקציות על מגע. באזור ממנו הגיע המחבל יש "גדר טיפשה" שלא נותנת אינדיקציה אם מישהו חצה אותה או לא. אנחנו בוחנים אפשרות לתת פתרון לאזור הזה כדי שלא יהיה מצב שבו ניתן יהיה לחדור משם לתוך הישוב"

לדבריו אלה מוסיף סגן שר הביטחון ומעיר כי "חשוב לדעת שבאזור הזה יש מאהל בדואי, שהבדואים עצמם רדפו אחרי המחבל וניסו למנוע ממנו את הכניסה לישוב וזה לא הצליח. הם מבינים שפיגוע מעמיד גם את המציאות שלהם בסכנה. הם הבינו את המשמעות של מחבל שנכנס לישוב, נהגו באחריות ורדפו אחריו".

באשר לתכנית הכוללת לאבטחת הישובים מציין סגן השר כי "הייתה פה עבודה סדורה של פיקוד מרכז עם משרד הביטחון. התכנית הוצגה לשר הביטחון לפני מספר חודשים והוא אישר אותה והורה לקדם אותה. אנחנו מקדמים אותה אם כי באיטיות בגלל תקציב, אבל חלקים ממנה כבר מבוצעים".

מכאן עברה השיחה עם סגן השר לסוגיית המתרחש בגבול רצועת עזה, לנוכח ההתייעצויות היומיומיות המתקיימות בצמרת צה"ל ומשרד הביטחון ולנוכח ירי הצלפים שגבה לפני מעט יותר משבוע את חייו של סמ"ר אביב לוי הי"ד וימים לאחר מכן הביא לפציעתו של קצין צה"ל.

"העולם מתחיל להתייחס לעזה בצורה שונה. אפשר לראות את זה בצורה ברורה ביחסו של שליח האו"ם למזרח התיכון. גם הוא, כמו רוב שליחי האו"ם והאיחוד האירופי, לפני שהם מגיעים לישראל ברור להם שהצד הרע זה ישראל והצד הטוב זה הפלשתינאים המסכנים. בתקופה שהוא נמצא כאן ובחודשים האחרונים התברר לו ולעולם כולו שהמצב שונה לגמרי".

"הנשיא טראמפ ומדינות בעולם היו מוכנים להשקיע כספים רבים לשיקום הרצועה, לשיפור תשתיות, להסדרת מקומות עבודה, אבל התברר להם שמי שמונע את כל הסיוע הכלכלי הזה הוא חמאס שרוצה לקבל את הכסף אליו ולהשקיע אותו בתשתיות טרור, בחפירת מנהרות ורכישת אמצעי לחימה טילים ורקטות כדי לפגוע בישראל".

הרב בן דהן מציין ומזכיר כי "במבצעים של "צעדות השיבה", שלא הצליחו, חמאס השקיע בהם 45 מיליון דולר במקום להשקיע בתעסוקה וכלכלה". לדבריו ההבנה שכך הם פני הדברים מובילה גם להחלטות באו"ם שמתקבלות ברוח אחרת מאשר בעבר. להערכתו "בעתיד העולם יתנער ממה שקורה בעזה בצורה גלויה יותר, כי יש רצון של המעצמות והאו"ם לשפר וחמאס מונע זאת".

ולאחר הסוגיה ההסברתית מתייחס סגן השר גם לסוגיה המבצעית ואומר: "מהבחינה המבצעית, הכוונה של החמאס לייצר מציאות שבה עשרות אלפי אנשים יצעדו מעזה לכיוון גדר הגבול, יחצו אותה ויכנסו לישובים, הכוונה הזו סוכלה. צה"ל מנע חדירה גם של ערבי אחד מעזה. צה"ל הצליח בצורה בלתי רגילה. גם טרור העפיפונים, בתקופה הראשונה הטרור הזה היה מופעל בידי ילדים וצה"ל לא נכנס בצורה רצינית כדי למנוע זאת, אבל בשבועות האחרונים, בוודאי אחרי הנחיית הקבינט למנוע את טרור העפיפונים, מספרם פחת. אם פעם היה מדובר בכמה עשרות מקרים ביום, הרי שהיום מדובר במקרים בודדים בלבד".

באשר לאופן שבו בלם צה"ל את אפיק זה של טרור, אומר הרב בן דהן כי "יש ירי. התברר שמי שעומד מאחורי העפת העפיפונים הם מבוגרים ולא ילדים, וכיוון שזה טרור ברור שצה"ל יורה על כל ניסיון של העפת עפיפונים. לא סתם נפגעים ונהרגים אנשי חמאס בעזה. לזה אפשר להוסיף את האיומים שצה"ל מעביר דרך שליח האו"ם ודרך מצרים, מבהירים לחמאס שכל פעולת טרור שתיעשה על ידו תיענה בחומרה רבה. זו הסיבה לירידה הדרסטית. אני מקווה שהדבר ייפסק בקרוב".

להערכתו של הרב בן דהן גל החשש ממערכה מתקרבת שהגיע לשיאו לפני מספר ימים ירד. "חמאס מבין שאם יהיה סיבוב נוסף הוא ישלם מחיר שמעולם הוא לא שילם. מערכת הביטחון לא תוכל להבליג ולנהוג באופן מתון, ולכן המסר הועבר בצורה ברורה והשפיע על חמאס והכיוון הוא לרגיעה".