סרנה יפצה את קמב"צ הישוב בחברון

העיתונאי שנאלץ לפצות את נתניהו ורעייתו על הוצאת לשון הרע יאלץ לשלם פיצויים גם לאשי הורוביץ, אותו כינה "קוזאק פוגרומצ'יק יהודי".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באב תשע"ח

יפצה. סרנה
יפצה. סרנה
צילום: Gideon Markowicz/POOL

העיתונאי יגאל סרנה יפצה את קמב"ץ הישוב היהודי בחברון, אשי הורוביץ, בסכום של 20 אלף שקלים, וישיב לו את הוצאות המשפט בסך 5,000 ש"ח, כך קבע סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט גד ארנברג.

האירוע בעקבותיו הוגשה התביעה התרחש בחודש נובמבר 2015, אז הגיע מחבל ליישוב היהודי בחברון וביצע פיגוע במהלכו דקר חייל. המחבל נורה ונוטרל.

הורוביץ, המשמש כקצין המבצעים של הישוב היהודי בחברון, הגיע למקום ותועד כשהוא מצלם את המחבל שנוטרל. התמונה התפרסמה ובעקבותיה פרסם סרנה פוסט בפייסבוק בו הצביע על התמונה ושאל מי מכיר את, "החלאה החייכנית מימין, מין קוזאק פוגרומצ'יק יהודי,שמתעד בחיוך זחוח גופת אדם שזה עתה נורה".

בפוסט שני שהעלה מאוחר יותר הוא מציין את שמו של אשי הורוביץ וכותב כי המדובר באחיין של הלל הורוביץ ממנהיגי היישוב וכי לא מדובר בעשב שוטה אלא "עץ הגדל ליד השיבר, מלח הארץ המדממת ממלכת יהודה".

הורוביץ הגיש תביעת לשון הרע לבית משפט השלום בירושלים באמצעות עורך דינו איתמר בן גביר, וטען כי הוא ודאי לא היה זחוח. בתביעה נטען עוד כי סרנה הסתיר את הרקע להתרחשות בחברון ולא ציין שמדובר במחבל שביקש לרצוח חיילים וילדים. הורוביץ הוסיף כי כינויי הגנאי שהוטחו בו מהווים לשון הרע שפגע בו, במשלח ידו שכן הוא מפיק אירועים, וכן נגרמה לו עגמת נפש ובושה רבה.

סרנה באמצעות עורך דינו אביגדור פלדמן טען כי התובע נראה מחייך וכי העובדות המפורטות בפרסומים לרבות הטענות כי התובע הוא נאצי ופוגרומצ'יק, הן פרסומי אמת ולכל הפחות הם פרסומים מותרים.

פסק הדין בתביעה ניתן כאמור היום (שני), ובמסגרתו קבע סגן הנשיא גד ארנברג בין היתר כי אמנם הורוביץ נראה מצלם את הגופה וכמו כן נראה כי הסקת המסקנות שהתובע חייך היא אכן סבירה בנסיבות העניין.

לעומת זאת קיבל השופט את טענות עורך דין בן גביר וקבע, "השמטת הפרט שהמדובר בגופה של מי שניסה זה עתה לרצוח יהודים וההשוואה בין הנתבעים לבין הנאצים ומעשיהם מהווים השמטה של מלוא העובדות המאפשרות לקורא הסביר להבחין בין המעשים של הנאצים לבין המעשים של התובע".

השופט ציטט מפסק דין קודם בעניין איתמר בן גביר, "אכן ההיסטוריה הכאובה של ימנו, הפצעים העמוקים שגם היום עודם שותתי דם הם כאלה המביאים לכך שהשימוש בביטויים הקושרים למשטר הנאצי יהיו בעבורנו כמעט בכל הנסיבות כלשון הרע.. ודאי במקום שבו הנתבע השתמש בביטויים חריפים וזאת מבלי להביא את מלוא העובדות הרלוונטיות ולהזכיר כי הגופה היא גופה של מחבל"

כאמור, השופט הורה לסרנה לפצות את הורוביץ בסך של עשרים אלף ש"ח וכן לשלם 5000 שח הוצאות משפט.

עו"ד איתמר בן גביר בירך על פסק הדין, "הגם שלטעמי היה ראוי לפסוק סכום כפול, הרי שיש כאן מסר חשוב לסרנה ודומיו: לא ניתן לכם לשקר ולהעליל ולסלף את העובדות ואם תעשו כן נתבע אתכם ותצטרכו לשלם - אני בטוח שקמב"צ היישוב היהודי בחברון אשי הורוביץ ידע לבזבז את הכסף רק על דברים טובים לעם ישראל"