לא נכנעים. דאעש
לא נכנעים. דאעשצילום: רויטרס

ביממה האחרונה מגיעים דיווחים מהארגון הסורי למעקב לזכויות אדם על כך שאנשי המדינה האסלאמית חטפו 20 נשים ו-16 ילדים ב"מתקפה על הדרוזים".

"המתקפה על הדרוזים" לא מתכוונת לסערה סביב 'חוק הלאום' בישראל, אלא מתקפת הטרור הגדולה בלב "הר הדרוזים". במתקפה זו מחבלי דאע"ש פתחו באש בכפרים מחוץ לעיר אַ-סֻּוֵידַאא' בסוריה, שרוב תושביה דרוזים הנאמנים לנשיא בשאר אסד, ורצחו 250 בני העדה.

'חזרת דאע"ש'

כותרת הציוץ של עִמָאד חַגָ'אג' היא 'חזרת דאע"ש'. בקריקטורה עצמה אפשר להבחין בכמה קברים שהם בעצם פרצוף, גוף עם חגורת נפץ עליו כתוב 'פה קבור דאע"ש' ורגליים - כולם משיש של קברים. יד שמאל מתפוררת, יד ימין יורה באקדח עם משדר.

לטובת מי שלא היה פה בחמש השנים האחרונות, או שחשב שמותר לו לשכוח, ראשי התיבות של ארגון דאע"ש פירושם בעברית "המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט (אגן הים התיכון)". הארגון התפרסם ביוני 2014 אחרי שכבש כשליש מעיראק וסוריה, אז הכריז מנהיגו אבו בכר אלבגדאדי בעיר מוצֻל על הארגון כח'ליפות אסלאמית – אז קוצר השם ל"המדינה האסלאמית".

אחרי תקופה בה הארגון היה הדבר המפחיד ביותר בעולם, התאחדו 19 מדינות ובראשן ארצות הברית בקואליציה נגד ארגון "המדינה האסלאמית". בזכות פעילות משותפת החל מ-2016, כוחו של הארגון נחלש, ובשנת 2017 ארגון הטרור הכי מפורסם בעולם איבד רוב מוחלט של נכסיו.

נראה שמות הבן של אבו בכר אל-בגדאדי במתקפה בסוריה בתחילת החודש וסימני הגסיסה של הארגון הם שדחפו את הארגון לפיגועים אלה מתוך רצון להראות שהוא עדיין מסוגל לבעוט ולהכאיב. ארגון "המדינה האסלאמית" הספיק גם לקחת אחריות על פיגוע הירי שהיה בטורונטו בשבוע שעבר. ירי שתי רקטות הגראד לעבר הכנרת אתמול מיוחס אף הוא לארגון הטרור.

המצב ממש כדברי הגשש החיוור "העשן אמנם התפזר – אבל קולות נפץ בודדים עדיין נשמעים פה ושם" – אבל כל פיצוץ מזכיר לנו שהח'ליפות אמנם מתה – אבל יש חיים אחרי המוות והיא בועטת מהקבר.

בקריקטורה של אֻסַאמַה נַזָאל אנו רואים להקת זאבי דאע"ש מתאבדים. הזאבים מסמלים את פיגועי "הזאב בודד". בקריקטורה עצמה הם עם חגורות נפץ וכתוב עליהם בערבית ובאנגלית – דאע"ש.