תמר זנדברג
תמר זנדברג צילום: הלל מאיר/TPS

מפלגת מרצ עתרה הבוקר (שלישי) לבג״ץ נגד חוק הלאום בטענה שהוא אינו חוקתי.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד ערן לב, טוענת המפלגה כי החוק סותר את עיקרון השוויון שהוא עיקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. "אין תקדים בעולם לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום", נכתב בעתירה.

עוד נטען בה חוק הלאום סותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ממנו נגזר עקרון השוויון, כפי שנקבע בעשרות פסקי דין.

העתירה של מרצ מתרכזת בשני סעיפים מרכזיים בחוק הלאום, שלטענתה סותרים את עקרון השוויון - סעיף ההתיישבות היהודית, שמעגן בחוק אפליה לטובת פיתוח התיישבות על בסיס דת וגזע, וכן הסעיף בחוק שמבטל את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית בישראל.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "ראש הממשלה החליט לדרג אזרחים בישראל: יהודים סוג א', דרוזים סוג ב', ערבים ולהט"ב סוג ד' - בלי בושה, בגזענות שאושרה בכנסת ומעוגנת בחוק יסוד. החוק הזה מפר את עיקרון השוויון שעליו הוקמה המדינה ורומס את כל המיעוטים - אזרחים שווי זכויות - שחיים כאן".

"את חוק הלאום לא צריך לתקן ואי אפשר 'לרכך' אותו. גזענות לא מתקנים - פשוט מעיפים. החוק הזה נלחם במדינת ישראל כמו שאנחנו מכירים אותה, צריך להיות מושלך לפח האשפה של ההיסטוריה", הוסיפה זנדברג.

ח״כ עיסאוי פריג׳ ציין כי "העתירה איננה בשם הדרוזים, הערבים או היהודים, אלא בשם כל אזרחי מדינת ישראל שמבקשים עדיין להאמין בדמוקרטיה הישראלית".

"הכרעת בג"צ לא תהיה ככל הכרעה, אלא יהיה בה כדי לקבוע את אופיה של מדינת ישראל, אם כמדינה המבקשת להבטיח שוויון לאזרחיה על פי עקרונות מגילת העצמאות, או כמדינה המקדשת את האפליה הקבועה בבסיס חוק הלאום", דברי פריג'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו