אילנה קורשן
אילנה קורשן צילום: הרשל'ה גוטמן

פרס סמי רוהר לספרות יהודית לשנת 2018 על שם הנדבן היהודי-אמריקאי, הוענק אמש (שני) בטקס במשכנות שאננים בירושלים על ידי בנו ג'ורג' רוהר לסופרת אילנה קורשן, על ספרה האוטוביוגרפי "אם כל הים היה דיו: זכרונות".

פרס רוהר היוקרתי מוענק מדי שנה מאז שנת 2006 וכולל מענק כספי בסך מאה אלף דולרים. הפרס ניתן לסופרים עכשוויים הכותבים על נושאים יהודיים ערכיים ונועד לעודד ולקדם ספרות וכתיבה על יהדות ועל נושאים הקשורים ליהדות ולחיים יהודיים. הוא מוענק מדי שנה אי זוגית לספר פרוזה בטקס שמתקיים בניו יורק ומדי שנה זוגית הפרס ניתן לספר עיון בטקס המתקיים בירושלים.

חלוקת הפרס והמכון מנוהלים על ידי המועצה למען הספר היהודי באמריקה, עמותה והוצאת ספרים שמושבה בניו יורק. הזוכים נקבעים על ידי ועדת פרס עצמאית ונפרדת שמונה דמויות בולטות בעולם הספרות היהודי כדוגמת ג'ונתן סרנה, דברה ליפשטט ויוסי קליין הלוי.

בשנים הקודמות זכו בפרס בין השאר תמר ילין, לסט לניאדו, גל בקרמן, פרנצ'סקה סגל, מתי פרידמן, איילת צברי ועוד. בנוסף ייסדה המשפחה גם מכון שמטרתו קידום ועידוד הכתיבה בנושאים יהודיים.

אילנה קורשן, בתו של רב קונסרבטיבי מלונג איילנד, היא סופרת ישראלית-אמריקאית שמתגוררת בירושלים וכותבת בספרה על זיכרונות חייה כאישה דתייה, החל מרווקתה ועד להיותה נשואה ואם. זהו ספרה השני שיוצא לאור לאחר ספרה הקודם משנת 2008 "מדוע הלילה הזה שונה מהלילות האחרים".